Dünya Hali

Kırmızı Işık İhlalinde Israr Ediyorlar

Daha önce kırmızı ışık ihlali yaparak ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarına karışan sürücülerin, kırmızı ışık ihlali yapmaya devam ettiği ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd…

Kırmızı Işık İhlalinde Israr Ediyorlar

Daha önce kırmızı ışık ihlali yaparak ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarına karışan sürücülerin, kırmızı ışık ihlali yapmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Kardiyen ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezinde görevli polis memuru Gökhan Kaygısız’ın yaptığı araştırma kapsamında, 2003 yılında kırmızı ışık ihlali yüzünden meydana gelen ölümlü ve yaralamalı bin 771 kazaya karışan sürücüler, ikinci kez kırmızı ışık ihlali yapıp yapmadıklarının belirlenmesi için 6 yıl süreyle takibe alındı.

2009 yılı sonuna kadar bu sürücülere ait incelenen ceza makbuzlarına göre, sürücülerin ikinci kez kırmızı ışık ihlali yaptığı ortaya çıktı.

Araştırmada, sürücülerin cinsiyet, eğitim, yaş, kullanılan araç, sürücü belgesi sınıfı, yol ve hava koşulları, kazadan yaralı ve sağ kurtulma durumuna bağlı olarak ortaya çıkan kırmızı ışık ihlali risk puanları da belirlendi.

Buna göre, erkek sürücüler, kadın sürücülere göre 2,567 kat daha fazla kırmızı ışık ihlali yapıyor. Gençler de yaşlılara göre daha fazla kırmızı ışık ihlali yaparken, risk puanının 65 yaş ve üzerinde olanlara göre, 21-24 yaş gurubunun 3,927 kat daha fazla olması dikkat çekiyor.

Öğrenim durumuna göre de dikkat çeken veriler elde edildi. İlkokul mezunu sürücüler, ortaokul mezunu sürücülere göre 1,85 kat, yüksek okul mezunu sürücülere göre ise 1,356 kat daha fazla kırmızı ışık ihlali yapma riski taşıyor.

Takibe alınan sürücülerden kamyon sürücüleri de en fazla kırmızı ışık ihlali yapan grup olarak belirlendi. Kamyon sürücüleri, otomobil kullanıcılarından 2,95 kat, otobüs sürücülerinden 0,33 kat ve minibüs  sürücülerinden de 1,13 kat daha fazla kırmızı ışık ihlali yapıyor. 

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL