Dünya Hali

Kılıçdaroğlu, Baykal’ın Sergisini Gezdi

Serginin açılışını, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın oğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş yaptı. Açılışın ardından cemiyete önce merhum Başbakan..

Kılıçdaroğlu, Baykal’ın Sergisini Gezdi

Serginin açılışını, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın oğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş yaptı.

Açılışın ardından cemiyete önce merhum Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, ardından da CHP lideri Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu ile Rahşan Ecevit, bir süre sergiyi birlikte gezdi, Bülent Ecevit’in de bulunduğu fotoğrafları inceleyerek, sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, Rauf Denktaş’ın bebekliğinden cenaze törenine kadar hayatından kesitler içeren sergiyi dolaştıktan sonra gazetecilere şu değerlendirmede bulundu:

”Ülkesi için mücadele eden bir kahramanın yaşam öyküsünü fotoğraflarla izliyoruz, burada. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ben askerliğime karar aldırmak için Ankara’ya gelmiştim, Kayseri’de görevliydim o zamanlar. O anıları da tekrar hatırladım. Allah rahmet eylesin, rahmetli Denktaş, Kıbrıs’ın bağımsızlığı için büyük mücadele veren, önemli bir siyasi şahsiyet. Kıbrıs’ın bugünkü duruma gelmesi, bağımsızlığını kazanması, bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkması, bayrağının olması, parlamentosunun olması, saygın bir cumhuriyet olarak doğması, Denktaş’ın çabaları sonucu oldu, onun hizmetleri büyük ve onu her zaman şükranla anacağız.”

-Serdar Denktaş’ın referandum çağrısı-

Rauf Denktaş’ın oğlu DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da ilk sergi teklifi kendilerine geldiğinde bunun babasının doğada çektiği fotoğraflardan oluşan bir karma olacağını düşündüğünü, ancak hayatını gözler önüne seren böyle bir çalışmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

”Bir ömrü, bir tarihe dönüştürmek her liderin, her siyasetçinin yapabileceği bir şey değil” diyen Serdar Denktaş, Rauf Denktaş’ın son anına kadar inandıklarını savunduğunu vurguladı.

Rauf Denktaş’ın Kıbrıs Türkünün geleceği için büyük mücadele verdiğini belirten Serdar Denktaş, ”Şimdi artık Kıbrıs Türkünün Rauf Denktaş’ı yok, ama Denktaş’ın geride bıraktığı bir millet, bir devlet varolmaya devam ediyor. Görüşmeler devam ediyor. Bir iki ay içerisinde duvara toslayacağı belli. İşte bu noktada eskiden olsa Kıbrıs Türkü Rauf Denktaş’a bakardı, şimdi ne yapacak? Denktaş yok ama orada bir millet var, o söz millete bırakılmalı. Bir referandum yapılarak Kıbrıs Türkünün geleceğiyle ilgili ne düşündüğü sorulmalı ve alınan cevaba saygı duyulmalı” diye konuştu.

Serdar Denktaş, gazetecilere referandum isteğiyle ilgili bilgi verirken de ”Mevcut zeminde görüşmelere devam edelim mi yoksa bir son olsun mu. Görüşümüz; evet son olmalı. Bu zeminde görüşme 40 yıl daha sürer ama bir şey olmaz” dedi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi kabul ederse, böyle bir referanduma gidilebileceğini ifade eden Denktaş, kararı halkın vermesi gerektiğine inandığını söyledi. Serdar Denktaş, yeni bir zemin oluşturulabileceğini dile getirerek, mevcut zeminde görüşmeye devamın, ”çocukların geleceğini çalmaktan” başka bir anlam taşımadığını bildirdi.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de sergilenen 250 fotoğrafın Denktaş’ın binlerce fotoğraftan oluşan arşivinden özenle seçildiğini belirterek, Denktaş’ın çocukluğu, ailesi, mücadele yıllarını yansıtan fotoğraflar ile kendisinin çektiği karelerden derlenen serginin, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini de gözler önüne serdiğini söyledi.

”Bu bir sergi değil, bir saygı duruşudur” diyen Bilgin, Denktaş ailesine ve sergide emeği geçenlere teşekkür etti.

Sergi, 19 Mart Pazartesi gününe kadar görülebilecek.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL