Kendi kendine giden otomobile bir adım daha

Dünya Hali
Yıllardır kademeli olarak geliştirilen bu sistemin temelinde çoğu kişinin otomobilinde bulunan hız sabitleme sistemi (Cruise control) yatıyor. Bunu radar sensörleri yardımıyla otomatik olarak frenleme...
EMOJİLE

Yıllardır kademeli olarak geliştirilen bu sistemin temelinde çoğu kişinin otomobilinde bulunan hız sabitleme sistemi (Cruise control) yatıyor. Bunu radar sensörleri yardımıyla otomatik olarak frenlemeyi sağlayan şerit asistanları ile gaz ve fren pedallarını kontrol ederek park etmeyi sağlayan sistemler izledi.

Şimdi ise direksiyonu, gaz ve fren pedallarını otomatik olarak yönetilebilen otomobiller sahneye çıkmak üzere. 2014 yılından itibaren Mercedes S sınıfı otomobillerde görebileceğimiz bu sistem mevcut ‘Distronic Plus Cruise Control’ sisteminin bir parçası olarak yeni adıyla "Steering Assist" sistemi olarak yer alacak. Radar ve kameraların da dahil olduğu 26 ayrı sensör yardımıyla çalışacak bu sistem 200 metrelik bir alanı görüntüleyerek, gerekli durumlarda hızın yeniden ayarlanıp otomobile yön verilmesine yardım ediyor.

"Steering Assist" sistemi, trafikte hareket halinde olan veya duran araçların yanı sıra şerit çizgilerini de tanıyor ve bu bilgiyi merkezi bilgisayara iletiyor. Merkezi bilgisayardaki bu veriler ile direksiyon, gaz ve fren pedallarının kontrolü sağlanıyor. Yol çizgileri çok belli olmadığı durumlarda bile otomobili hareket ettiren sistem, 200 kilometre gibi yüksek hızlarda bile otomobili hareket ettirebiliyor.

Uçaklardaki mevcut otomatik pilot sistemi gibi düşünürseniz, sistemin herhangi bir görsel veya sesli uyarı verdiği durumlarda sürücü, direksiyona müdahale ederek kontrolü eline alması gerekiyor. Bu sistem, Mercedes’in kendi kendine giden otomobil yolunda bir önceki aşama olmasa bile önümüzdeki yıllarda kazasız bir sürüşe yardımcı olmak adına önemli bir katkı sağlayacak.

Mercedes-Benz mühendisleri, Steering Assist sisteminin yanında 2014 yılında yollara çıkacak S sınıfı için birçok değişik gelişmiş teknoloji geliştirdi.

Cross-Traffic: Mercedes’in fren yardım sistemi "Brake Assist" yolda bir nesne belirirse tespit ediyor ve sürücüye frenlemede destek oluyordu. Şimdi ise ilk kez bu sistem yoldaki trafiği ve hatta aniden yola atlayan yayaları da tespit edebilecek.

Pre-Safe Fren: Bu özellik yayaları tespit edebilecek ve 50 km hızındaki otomobilde frenleme, durma gibi işlemleri kendisi yapabilecek.

Pre-Safe Plus: Bu sistem arkadan çarpmayı fark edebiliyor ve koruma mesafesi ayarlıyor. Arkadan biri çarptığında ikinci kazaları önlemek için aracın frenlerini de aktif hale getiriyor.

Pre-Safe Impulse: Bu sistemle sürücü ve öndeki yolcu çarpmanın ilk aşamasında emniyet kemerleri sayesinde çarpmanın geldiği yönün tersine doğru çekiliyor. Önden çarpma durumunda ön koltukta oturanlar için bu şekilde yaralanmanın şiddeti ve riski azalıyor.

Aktif Şerit Koruma Sistemi: şimdiki bu özellik önünde akan trafiği tespit ediyor ve eğer otomobil şeridin diğer tarafına kayarsa sabitleme kontrolü sistemiyle fren yapıyor ve otomobili olması gereken şeride çekiyor. Hatta sistem silinmiş şerit çizgilerini de tespit edebiliyor.

Yol asistanı: Bu sistem geniş bir hız aralığında dikkatsizliği ve dalgınlığı uyarıyor ve sürücüye yorgunluğunu haber veriyor ve son frenden itibaren sürüş süresini bildiriyor.

Gece görüş sistemi: Gece karanlığında yola çıkan yaya ya da hayvanlar konusundaki potansiyel tehlikeleri sürücüye bildiriyor. Bunların hepsini 2014 S sınıf otomobillerde standart hale getirilen yeni LED farlar sayesinde yapabiliyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme