Kazakistan’da açıkta namaz yasaklandı!

Dünya Hali
Kazakistan Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylanan ülkedeki dini faaliyetleri düzenleyen yasaya tepkiler giderek artıyor. Ulusal ve uluslararası kuru...
EMOJİLE

Kazakistan Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylanan ülkedeki dini faaliyetleri düzenleyen yasaya tepkiler giderek artıyor. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar yasanın ülkede meydana getireceği sıkıntılara vurgu yapıyor.

Kabul edilen yasaya göre, resmi devlet dairelerinde (kamusal alan) namaz kılmak yasaklandı. Kararın alınmasının ardından bir süre sessiz kalan Kazakistan Diyanet İşleri Başkanı Abusattar Derbisali, geçtiğimiz günlerde tepkisini dile getirdi.

"KARAR KAPANAMAZ YARALAR AÇABİLİR"
Derbisali, resmi mekanlarda namaz yasağının Kazakistan’da yaşayan Müslümanlar üzerinden ciddi yaralar açabileceğini söyledi.

Alınan bu kararın Kazakistan’da radikal gruplara engel olunması adına herhangi bir fayda sağlamayacağını ifade eden Derbisali, yüzde 72′ si Müslüman olan ülkede alınan bu kararın, kapanamaz yaralara yol açabileceğini duyurdu.

KARARIN MİMARI; LAMA ŞERİF
Kazakistan’da devlet dairelerinde namazı yasaklayan yasanın mimarı ise Kazakistan Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif.

Meclis Komisyonunda yasa görüşülürken birçok maddede 100’den fazla değişiklik yapılmasına rağmen devlet dairelerinde namaz kılmaya yasak getiren madde aynen korundu.

AGİT’TEN TEPKİ VAR
Alınan karara bir tepki de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) geldi.
AGİT adına konuyla ilgili açıklama yapan Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Başkanı Yanez Lenarchich, din ve inanç özgürlüğü açısından aşırı derecede kısıtlayıcı olan yeni yasanın, Kazakistan’da dini özgürlükleri kısıtlamak için hazırlandığını söyledi.

dünyabülteni.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme