Dünya Hali

Kazada Beyninin Yarısını Kaybetti Ama

Rusya’da üç yıl önce geçirdiği korkunç bir kaza sonucu beyninin yarısını kaybeden bir geç kız, yeniden yürüyüp konuşmayı öğrendiği gibi sanat çevrelerinde kabul gören yetenekli bir ressam oldu. Daily Mail’in..

Kazada Beyninin Yarısını Kaybetti Ama

Rusya’da üç yıl önce geçirdiği korkunç bir kaza sonucu beyninin yarısını kaybeden bir geç kız, yeniden yürüyüp konuşmayı öğrendiği gibi sanat çevrelerinde kabul gören yetenekli bir ressam oldu.

Daily Mail’in haberine göre, St. Petersburg’ta yaşayan 21 yaşındaki Taisia Sidorova üç yıl önce büyük bir trafik kazası geçirdi. Genç kızın kafatasının yarısı kırılarak kemik parçalarının beynine batması üzerine doktorlar, beynin mantık ve analiz işlevi gören kısmını aldı.Operasyondan sonra konuşma ve yürüme yeteneğini tamamen kaybederek koma hayatı yaşamaya başlayan Taisia, yaklaşık iki yıl önce aniden konuşmaya ve sonra da yavaş yavaş yürümeye başladı.

Genç kızın annesi Irina, Taisa’nın beyin fonksiyonlarının gelişmesi için resim dersleri aldırmaya başladıklarını belirterek, genç kızın kısa sürede Rusya’nın önemli sanat yeteneklerinden biri haline geldiğini belirtti.

Bilim adamları bu tür mucizelere daha önce de rastlandığını belirtiyor. John Hopkins Üniversitesinden nörolon John Freeman, daha önce beyinlerinin yarısı alınan iki kişiden birinin santranç şampiyonu olduğunu, bir diğerinin de bowling şampiyonalarında derece aldığını kaydetti.

Milliyet

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL