Kaynak Bulundu AKM 2013’te Açılacak

Dünya Hali
Haziran 2008’de yenilenmesi umuduyla kapılarını kapatan ve sonu gelmez tartışmalara konu olan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kurtuluşu için ilk somut adım nihayet atıldı. Sabancı Grubu, ...
EMOJİLE

Haziran 2008’de yenilenmesi umuduyla kapılarını kapatan ve sonu gelmez tartışmalara konu olan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kurtuluşu için ilk somut adım nihayet atıldı. Sabancı Grubu, AKM’nin yenilenmesi için 30 milyon TL bağışta bulundu. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihalenin ardından yenileme çalışmaları başlayacak ve AKM, 29 Ekim 2013’te kapılarını açacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı dün sabah Atlas Pasajı’nda gerçekleşen basın toplantısı sırasında AKM’nin yenilenmesiyle ilgili protokolü imzaladı. Buna göre önümüzdeki bir yıl süresince AKM’nin her türlü tamirat, tadilat ve güçlendirme çalışmaları, ihaleyi alacak firma tarafından yapılacak ve bina 2013’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, en kötü ihtimalle o yıl sezon bitmeden kapılarını açacak.

AKM’nin yenilenmesi konusunda uzun zamandır sponsor arayışında olduklarını söyleyen Bakan Günay, "Güler Hanım’a başvurduk ve beklediğimiz desteği Sabancı Grubu’ndan aldık. İşin önemli bir kısmı, yani 30 milyon TL’lik bölümü, çözüldü. Üstelik de grubun büyük salona ‘Sabancı Salonu’ ismi verilmesi dışında herhangi bir talebi olmadı." diyerek ekledi: "İstanbul’da hepimizi ilgilendiren büyük bir kültür yapısıyla ilgili gecikmeyi telafi etmek için uğurlu bir adım atmış bulunuyoruz. AKM, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projeleri çerçevesinde köklü ve modern bir değişim geçirecek, özgün yapısı korunarak yenilenecekti ama olmadı. Üstelik de proje koruma kurullarından geçtiği halde… Biz yapının 2010 sonunda görkemli bir şekilde hizmete girmesini beklerken atıl bir binayla karşılaştık. Ama yeni proje ve kaynak arayışlarımızdan hiç vazgeçmedik. Bugün önemli bir eşikteyiz."

AKM’NİN MACERASI DEMOKRASİ TARİHİMİZLE PARALEL

Toplantı sırasında AKM’nin tarihçesini de hatırlatan Günay, binanın geçmişiyle Türkiye’nin demokrasi serüveni arasında çarpıcı bağlantılar kurdu. Bağlantılara göre; 1946’nın tek partili döneminde temeli atılan bina, 50’lerde Demokrat Parti zamanında, büyük bir kültür merkezi olmak istedi ama karşısında 27 Mayıs gibi engelleyici bir süreç buldu. Büyük bir kültür merkezi olma hayaline ancak 1969’da ‘İstanbul Kültür Sarayı’ ismiyle kavuşan bina, 1970’te geçirdiği yangınla perdelerini kapatmak zorunda kaldı ve bu defa da 12 Mart engellemeleriyle karşılaştı. Yeniden hizmet vermeye başladığında ise yıl 1978 idi. 2008 Haziran’ına kadar süren nispeten mutlu günleri yenilenme ihtiyacı gölgeledi.

Bu gölgeleme ne İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ne de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kaynaklandı. AKM’nin yenilenmesi için 8 Ekim 2008’de imzalanan ve 115 milyon TL’ye ihtiyaç duyan işbirliği protokolü 29 Mayıs 2009’da Koruma Kurulu’ndan da geçti. Fakat ihale sırasında Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) projenin iptali için dava açtı. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, dava üzerine yürütmeyi durdurdu. Taraflar defalarca uzlaşmaya çalışsa da sendika davayı geri çekmedi ve süreç askıya alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, çözüm arayışlarını sürdürdü, tadilat ve yenileme konusunda taraflarla -sonunda- uzlaşıldı ama bu defa da ortaya bütçe sorunları çıktı. Nihayet dün itibarıyla, devlet, özel sektör ve sivil toplum anlaşmayı başardı. AKM için somut adımlar atıldı. Darısı çözüm bekleyen diğer İstanbul yapılarının başına!
 

Zaman