Kasım’da da Çilek Yemek Mümkün

Dünya Hali
Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çilek, Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden birisi olan Mersin’in Silifke ilçesinde yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde kasım ayında sofralara...
EMOJİLE

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çilek, Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden birisi olan Mersin’in Silifke ilçesinde yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde kasım ayında sofralara gelecek.

Silifke İlçe Ziraat Odası Meclis Başkanı ve çilek üreticisi Durhasan Akarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kokusu ve lezzetiyle reçelden, kozmetik sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılan çileğin, geçtiğimiz yıl Silifke’de 10 bin dönüm alana ekildiğini, hasat sonrası elde edilen 80 bin ton çileğin 20 bin tonunun Moldova, Ukrayna, Romanya, Rusya, Polonya, Macaristan, Irak ve İran’a ihraç edildiğini kaydetti.

Akarca, üretimi arttırabilmek adına çeşitli bilim adamları ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Yetkililerden, ürün hasadının öne çekilebilmesi adına bölgeye en uygun fidenin ”taze fide” olduğu konusunda görüş aldıklarını vurgulayan Akarca, yaptıkları fide değişiminin hasat ve üretim rekoltesi anlamında önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi.

Silifke’nin Türkiye’deki çilek üretiminin en önemli noktalarından birisi olduğuna değinen Akarca, ”Silifke çileği, Anamur muzu ve Adana karpuzu gibi marka haline geldi. Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiğimiz çilekleri, artık ihraç ediyoruz. Çok sayıda ülke Silifke’nin çileğini yiyor” dedi.

Çilek dikiminde geçmiş yıllarda ”soğuklama isteğini almış frigo fideleri”nin kullanıldığını hatırlatan Akarca, şöyle devam etti:

”Bu fide türünde ilk hasadı nisan ayı sonlarında gerçekleştirebiliyorduk. Bu yıl fide seçimini değiştirdik. Artık ”taze fide” ekimi gerçekleştiriyoruz. İlk hasadı nisan yerine kasım ayında yapacağız. Bu fidenin en önemli avantajı, yetişme süresinin oldukça kısa olması. Yetişen ürününün meyve kalitesi oldukça yüksek. Ayrıca meyve iriliği de sezon sonuna kadar aynı kalıyor. Bu da tüccarların bu cins çileği tercih etmesinde önemli bir etken.”

Silifke’de geçen yıl 10 bin dönüm alanda çilek ekiminin yapıldığını ve bu yıl yapılacak yaklaşık 10 bin dönümlük yeni ekimle üretim alanının 20 bin dönüm olacağını söyleyen Akarca, ”Yoğun talep karşısında üretim alanlarını genişlettik. 1 dönüm çilek tarlasının maliyeti, tüm masraflar dahil 5 bin lira civarında. Bir dönüm çilek bahçesinden elde ettiğimiz ürün rekoltesi ise ortalama 4 ton. Bu yıl hedefimiz 80 bin ton çilek üretimi. Bunun 20 bin tonunu ihraç edeceğiz” diye konuştu.

Trt.net.tr