Karasal kanal sayısı artıyor

Dünya Hali
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye’nin karasal sayısal TV lisans kapasitesini belirledi. Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25’ten 33’e yükselece...
EMOJİLE

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye’nin karasal sayısal TV lisans kapasitesini belirledi. Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25’ten 33’e yükselecek, 33 ulusal kanalın 11’i yüksek çözünürlüklü (HD), 22’si standart çözünürlüklü (SD) olacak.

RTÜK, 20 Aralık Çarşamba günü İstanbul’da karasal sayısal televizyon yayın lisansı başvuru ilanıyla ilgili televizyon yayıncıları için bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25’ten 33’e yükselecek, 33 ulusal kanalın 11’i HD, 22’si SD olacak. Sıralama ihalesi, 2013 yılında gerçekleştirilecek. Sıralama ihalesi ile 8 ulusal genel kanal ile 3 ulusal tematik kanala HD yayın lisansı verilirken, 11 ulusal genel kanal ile 11 ulusal tematik kanala SD yayın lisansı verilecek. Tematik kanallar, haber, spor, belgesel ve eğitim/kültür konularında yayın yapabilecek. Ayrıca her bölge için 4 genel kanala SD bölgesel, her il için 7 genel kanala yine SD yerel yayın lisansı verilecek.

Üst Kurul tarafından verilen ilanda lisans başvurusunda bulunacak kuruluşların yerine getirmeleri gereken şartlar da açıklandı. Sıralama ihalesine, radyo ve televizyon yayın şirketi olarak kurulan, radyo ve televizyon yayıncılık alanında en az bir yıl faaliyette bulunan, ihale şartnamesinde belirtilen ön şartları yerine getiren ve Üst Kurul’dan ihaleye girmek için yeterlilik belgesi alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar katılabilecek. İhaleye katılacak kuruluşlar olan 16 Ocak 2013 Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvurabilecek.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme