Dünya Hali

Kar Yurda Geri Döndü

Yurdun geri kalanında da soğuklar sürecek. Hava sıcaklığı, ülkenin güneybatı kesimlerinde 5 ila 7 derece artacak.Ege ve Antalya arasında ise sıcaklık 5 derece arttı. Soğukların yeni haftada da kalması bekleniyor…

Kar Yurda Geri Döndü

Yurdun geri kalanında da soğuklar sürecek. Hava sıcaklığı, ülkenin güneybatı kesimlerinde 5 ila 7 derece artacak.Ege ve Antalya arasında ise sıcaklık 5 derece arttı. Soğukların yeni haftada da kalması bekleniyor.

İstanbul’da öğlen saatlerinde kar yağışı başladı ancak ardından güneş açtı. Özellikle şehrin yüksek kesimlerinde yağış daha fazla hissedildi. Yarın için ise beklenen sıcaklık 2 derece.

Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yağış görülecek. Hava sıcaklığı, ülkenin güneybatı kesimlerinde 5 ila 7 derece artacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Kırklareli, Manisa, Isparta, Burdur, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde aralıklarla görülecek olan yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Manisa, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep çevreleri ile öğle saatlerinde Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışlar akşam saatlerine kadar Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde, akşam ve gece saatlerinde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere ülkemizin iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığı, ülkenin güneybatı kesimlerinde 5 ila 7 derece olmak üzere, güney ve batı bölgelerde artacak.

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile Kırklareli çevrelerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Yalova ve Bursa çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş çevrelerinin karla karışık yağmurlu, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı görülecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar akşam saatlerine kadar Bolu, Düzce, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, öğle saatlerinde kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olmak üzere; akşam ve gece saatlerinde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerde buzlanma ve don olayı görülecek. Rüzgar, bölgenin kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Rüzgar, bölgenin kuzey ve batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, gece saatlerinde Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOĞAZ GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Marmara’da ara veren yağış gece yeniden başlıyor, Bursa-Sakarya arasını etkileyecek yağış yağmur şeklinde olacak, sıcaklık Çanakkale’de 12 dereceye çıkacak. Yarın Trakya tarafı güneşli, Sakarya tarafı ise daha bulutlu olacak.

İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezinden yapılan açıklamada, İstanbul Boğazı’nın düşük görüş mesafesi nedeniyle saat 13:15’te gemi trafiğine kapatıldığı bildirildi.

EN ÇOK KAR YAĞIŞI KARADENİZ’DE

Ege’de, kıyılarda en ılık gün bugün, sıcaklık 5 derece artacak, gökyüzü de parçalı bulutlu ama sonraki günlerde yeniden soğuma var. Bugün Afyon-Kütahya arasına hafif kar yağacak.

Akdeniz sahilleri gündüz açık Antalya 16 derece. Kahramanmaraş ile Adıyaman-Diyarbakır arasında bu akşamdan yarın sabaha kadar yine kar görülecek ve soğuklar etkisini sürdürecek.

Kar yağışının en fazla etkilediği Karadeniz’de; Bartın, Kastamonu, Sinop boyunca kar tipi şeklinde yoğun yağacak. Bolu, Tokat, Artvin boyunca da kar var. Yağış yarın da devam edecek.

DOĞU ANADOLU’DA 325 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 16 dereceyle Ağrı ve Kars’ta ölçüldü. Bölgedeki diğer illerde ise gece en düşük hava sıcaklıkları Erzurum’da eksi 15, Ardahan’da eksi 13, Erzincan’da eksi 5 ve Iğdır’da eksi 2 derece olarak belirlendi.

Bölgede bugün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının da Ağrı’da eksi 7, Kars’ta eksi 6, Erzurum’da eksi 5, Ardahan’da eksi 4, Erzincan’da 3 ve Iğdır’da da 6 derece olması tahmin ediliyor.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum ve Ağrı’da özellikle yüksek kesimlerde bulunan köy yollarında ulaşım sağlanamıyor. Erzurum’da 245, Ağrı’da da 80 olmak üzere toplam 325 köy yolu ulaşıma kapalı.

Öte yandan gece tipi ve kar nedeniyle bir süre ulaşıma kapanan Ardahan-Şavşat karayolu, Karayolları 183. Şube Şefliği ekiplerince ulaşıma açıldı. Söz konusu karayolunda yaklaşık 1 saat mahsur kalan 4 otomobil ve içindeki 9 yolcu, Karayolları 183. Şube Şefliği ekiplerince kurtarıldı.

Ardahan-Posof kara yolunda ise tipi ve kar yağışı nedeniyle zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

SİVAS-MALATYA KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yağdonduran mevkisinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Sivas-Malatya karayolunun Ulaş-Kangal bölümünde ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları ekipleri, güzergahta yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Ulaş ve Kangal ilçelerinde uygulama yapan trafik polisleri, Yağdonduran mevkisine araçların geçişine izin vermiyor. Malatya, Kangal, Gürün istikametine gidecek sürücüler Ulaş’ta, Malatya ve Hekimhan’dan Sivas yönüne gidecek sürücüler de Kangal’da bekletiliyor.

Sivas’ı çevre illere bağlayan diğer karayollarında da ulaşımın güçlükle sağlandığı bildirildi.

BOLU DAĞI’NDA DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR

Yaklaşık iki haftadır aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı’nda kar kalınlığı 1 metreyi aştı. Karayolları ekipleri yolun ulaşıma kapanmaması için güzergahlarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

Sürücüleri etkili olan kar yağışı nedeniyle aşırı hız, yakın takip ve hatalı sollama konusunda uyaran trafik ekipleri, sürücülerden araçlarında zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL