Dünya Hali

Kar Yağışı Yeniden Başladı

İstanbul’da fırtına sona ererken, hafta sonu sert poyraz var ve yağış hafifliyor. Bugün ise hafif kar var. Ancak İstanbul’da kar bitmiyor, pazartesiden itibaren 5 gün daha aralıklarla kar yağacak. Sıcaklık..

Kar Yağışı Yeniden Başladı

İstanbul’da fırtına sona ererken, hafta sonu sert poyraz var ve yağış hafifliyor. Bugün ise hafif kar var. Ancak İstanbul’da kar bitmiyor, pazartesiden itibaren 5 gün daha aralıklarla kar yağacak. Sıcaklık bugün 2-3 derece civarında olacak.

Ankara’da ise bugün, karın hafiflemesi ayaza neden olacak. Sıcaklık en fazla -4 derece olacak.

İzmir’de hava açık ama çok soğuk 7 derece. Bursa’da kar bugün çok hafif. Adana soğuyor 11 derece.

Marmara’da hafta sonu da sıcaklık 0 dereceye yakın olacak ama yeni haftada daha aşırı soğuk geliyor. Sıcaklıklar -6 dereceleri görecek. Bölgede hafta sonu hafif kar yağışı var. Pazartesiden cumaya kadar ise aralıklarla hep sağanak şeklinde kar yağacak.

İç Anadolu’da hafta sonu kar yağışının çok hafiflemesi ve havanın yer yer açması şiddetli ayaza neden olacak. Sıcaklıklar sıfırın altında, Sivas’ta fırtına olacak. Yeni haftada yeniden kar yoğunlaşacak.

Ege’de 7 dereceyi geçmeyen sıcaklıklar, yeni haftada 5 derece daha düşecek. Bugün hava açık ayaz var. Pazar günü Muğla-Aydın çevresine yağmur, Afyon ve Denizli’ye ise kar yağacak.

Soğuklar Akdeniz’e de iniyor. Bugün hava açık. Pazartesi ise yağış var, Isparta ve K.Maraş’a kar yağacak. Uzun yılların en etkili kar yağışlarını gören Güneydoğu’da iki gün sonra yine kar var.

Doğu Anadolu’da bugün Van- Hakkari çevresi kar yağışlı, birçok yerde hava açacağından şiddetli buzlanma ve soğuk oluşacak. Erzurum’da rüzgar çok kuvvetli. Pazartesi akşamı kar bölgeye yeniden gelecek.

Karadeniz ise aşırı soğuyor, pazar günü Trabzon’da sıcaklık 0 dereceye inecek.

Bolu ve Batı Karadeniz’de kar zayıflarken, bu sefer de Giresun, Trabzon-Artvin civarında görülecek.

İSTANBUL SARI ALARMA GEÇTİ

İstanbul’u etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle alarmda olan AKOM, yağışın etkisini kaybetmesiyle kırmızı alarmdan sarı alarma geçti.

Kar yağışı dün akşam saat 22.00 den itibaren hafifleyerek İstanbul’u terk etti. Gece yarısından sonra ise yollarda buzlanma meydana geldi. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri sorumlu oldukları bölgelerde sabaha kadar tuzlama çalışmaları yaptı. Ekipler dün gece 2 bin 231 ton tuz, 32 ton solüsyon kullandı. Perşembe günü başlayan kar yağışıyla birlikte Cumartesi sabahına kadar ise toplam 12 bin 480 ton tuz, 325 ton solüsyon kullanıldı.

Karla mücadele ekipleri 9 bölgede 2 bin 406 personel 870 araç ile gece ve gündüz buzlanmaya karşı çalışmalarını 24 saat esasına göre devam ediyor. Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen buzlanma uyarı sistemleri uyarılarak buzlanma olan yollara müdahale ediyor. Sensörlerin algıladığı yol yüzeyi sıcaklığı otomatik olarak merkez bilgisayarlarına iletiliyor. Burada yapılan analizlerle sahada çalışan küreme ve tuzlama amirlerinin cep telefonlarına 45 dakika öncesinden ‘buzlanma başlangıcı müdahale edin’ şeklinde uyarı mesajı gönderiyor. Ekipler belirtilen yolda çalışma yaptıktan sonra yine sensörlerden ‘buzlanmaya müdahale edildi, risk ortadan kalktı’ mesajı geliyor. Ekipler, bu çalışma ile zamandan tasarruf ederek daha çok bölgede çalışma imkanı bulurken önemli miktarda tuz tasarrufu da sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın başlattığı evsizlere barınma çalışmaları Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde bulunan Metin Oktay Spor salonunda devam ediyor. Bugün itibari ile 321 kişi, burada misafir ediliyor.

METEOROLOJİ’DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, sabah saatlerinde Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. (3)

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Buzlanma ve don olayı bekleniyor. (0)

İZMİR: Parçalı bulutlu (8)

Adana: Parçalı ve çok bulutlu (14)

ANTALYA: Parçalı bulutlu (16)

SAMSUN: Çok bulutlu ve aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. (4)

Erzurum: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (0)

Van: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (2)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, sabah saatlerinde aralıklı yağmur, yüksekleri karla karışık yağmurlu (7)

BÖLGELERİMİZDE BUGÜN HAVA

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Tekirdağ, Balıkesir ve Kırklareli çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-60 km/sa) esecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kütahya çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar, kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ Anadolu: Çok bulutlu, sabah saatlerinde güney ve doğusu ile Eskişehir çevreleri aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar, bölgenin batısında kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, sabah saatlerinde aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar, kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU Anadolu: Çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu akşam saatlerine kadar aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar genellikle yağmur, yükseklerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL