Dünya Hali

Kar Yağışı 519 Köy Yolunu Kapattı

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, düzenlediği basın toplantısında, 4 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle, merkez ve ilçelerde 245 köy yoluyla Altıntaş-Dumlupınar karayolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Karla mücadelenin, çeşitli..

Kar Yağışı 519 Köy Yolunu Kapattı

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, düzenlediği basın toplantısında, 4 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle, merkez ve ilçelerde 245 köy yoluyla Altıntaş-Dumlupınar karayolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Karla mücadelenin, çeşitli kurum ve kuruluşlara bağlı 248 kişiden oluşan ekipler ve 90 araçla sürdürüldüğünü belirten Çiftçi, şöyle konuştu:

”Kapanan 245 köy yolunu, yağışın durması halinde iki günde açmayı planlıyoruz. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre kar yağışının etkisini yitirmesi bekleniyor. Bu akşam itibarıyla taşımalı sistemle eğitim verilen okulların bulunduğu yerleşim birimlerinin yollarının tamamı açılmış olacak. Şehirlerarası ana bağlantı yollarımız açık. Sadece Dumlupınar-Altıntaş arasında tır kaymasından dolayı yol kapalı görünüyor. Burada Karayolları ekiplerinin çalışması sürüyor. Şehir merkezindeki yollar da sokak araları dahil en geç cumartesi gününe kadar kardan temizlenmiş olacak.”

Çiftçi, Altıntaş Kaymakamı Yaşar Aksanyar’ın, gece yolda araçta mahsur kalan 7 kişiye güç koşullara rağmen bizzat yiyecek götürüp kurtarılmalarına yardımcı olduğunu dile getirerek, Aksanyar ve kurtarma ekibine teşekkür etti.

Bu arada, Domaniç ilçesiyle Bursa’nın İnegöl ilçesi arasındaki yolda ulaşım, yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden güçlükle sağlanıyor. 1500 metre yüksekliğindeki Kocayayla mevkisinde bazı araçların kayarak yolu kapatması nedeniyle trafik akışı tek şeritten verilirken, karayolları ekiplerince kar küreme ve tuzlama çalışmalarına devam ediliyor. Yolda mahsur kalma tehlikesi yaşayan araçlarda bulunanlar, dinlenme tesislerine girerek yağışın etkisinin azalmasını bekliyor.

-Ankara-

Kızılcahamam’da önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle 46 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit, kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı 104 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirterek, kapanan köy yollarını açma çalışmalarının başlatıldığını, dün sabah saatlerinden itibaren 3 greyder ve bir kar savurma makinesiyle çalışıldığını bildirdi.

İlçe merkezinde 40 santimetreye ulaşan kar kalınlığının, köylerde yer yer 1 metreye çıktığını dile getiren Çit, ”İlçeye bağlı 104 köy yolu ulaşıma kapanmıştı ancak çalışmalar neticesinde bunlardan 58’inin yolu açıldı. Kalan 46 köy yolunun ulaşıma açılması için Güvem, Yıldırım, Yeşilköy ve Süleler hattında ekiplerimizin çalışması aralıksız devam ediyor” dedi.

-Hakkari-

Hakkari’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 65 köy ile 110 mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Kentte dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı hayatı etkilerken, şehiriçi ulaşım güçlükle sağlanıyor. Park halindeki araçların adeta kara gömüldüğü kentte, karla kaplanan ağaçlar ise güzel manzaraların ortaya çıkmasına neden oldu.

Hakkari Belediyesi ekipleri, iş makineleriyle şehir merkezinde biriken kar yığınlarını kamyonlara yükleyerek il dışına çıkarıyor.

Hakkari İl Özel İdaresi yetkilileri, kent genelinde 65 köy ve bu köylere bağlı 110 mezraya ulaşımın sağlanamadığını, kapanan köy yollarının açılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Hakkari Meteoroloji İstisyon Müdürlüğü yetkilileri de kent merkezindeki kar kalınlığının 30 santimetreyi bulduğunu belirterek, bugün için kar yağışı beklenmediğini kaydetti.

-Denizli-

Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, kent genelinde görülen kar yağışı nedeniyle 142 köy yolunun kapandığını, bu yolların açılması için oluşturulan ekiplerin iki gün boyunca aralıksız çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Çalışmalar sonucunda iki günde toplam 950 kilometrelik yolda kar temizleme çalışması yapıldığını, Çal ilçesinin Karakaya ve Çivril ilçesine bağlı Aşağıçapak, Yukarıçapak, Belence köyleri dışında tüm köy yollarının açıldığını belirten Oklu, ”Yoğun kar yağışı sonrası kapanan bütün köy yolları akşama kadar açılmış olacaktır” dedi.

Bu arada, Denizli Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yarın ve cumartesi günü parçalı bulutlu bir havanın beklendiği Denizli’de, 15 Ocak Pazar günü yağmur, 16 Ocak Pazartesi günü ise yeniden kar yağışı görüleceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının durmasının ardından hava sıcaklıklarının düşmesi dolayısıyla oluşabilecek buzlanma ve don tehlikesine karşı vatandaşları uyardı.

-Adıyaman-

Adıyaman İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri tarafından, kent genelinde kapanan köy ve mezra yollarını açma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Çalışmalar sonucunda, merkeze bağlı Doğanlı, Aksu ve Gökçay köyleri ile Çelikhan ilçesinin Taşdamlar, Korucak ve Çat köylerinin yolları ulaşıma açıldı.

Adıyaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kenan Doğan, yaptığı açıklamada, 21 köy ve mezra yolunun kapalı olduğunu, en kısa sürede bunların da açılacağını belirtti.

Doğan, karla mücadele ekiplerinin yoğun bir çalışma yaptıklarını, bütün zorluklara karşın yolların en kısa zamanda açılacağını ifade ederek, ”İl Özel İdaresi olarak kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için ekiplerimiz gece gündüz demeden yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. İl Özel İdaresi ekipleri kar yağışının yoğun olduğu ilçelerde ve köylerde iş makineleri ile karları temizlemeye çalışıyor. Yoğun bir özveri gösteren bütün ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

-Uşak-

Uşak’ta iki gün süren kar yağışı nedeniyle enerji nakil hatlarında arıza meydana geldiği bildirildi.

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. Uşak İl Müdürü Ayhan Turan, yaptığı açıklamada, il genelinde etkili olan kar yağışının enerji nakil hatlarında arızalara yol açtığını söyledi.

Arızaların, ağaçların dallarının kar ağırlığı yüzünden kırılması ve enerji kablolarını kopartması neticesinde meydana geldiğini ifade eden Turan, ekiplerin duruma müdahale ettiğini, Karahallı ilçesinde 8 köye elektrik verilemediğini ancak akşam saatlerine kadar arızaların giderileceğini belirtti.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL