Dünya Hali

Kar Yağdı; Onları da Unutmayın…

Çetin kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. ”Soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarını unutmayalım” sloganıyla vatandaşlara ve yetkililere seslenen Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, Konya’da..

Kar Yağdı; Onları da Unutmayın…

Çetin kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. ”Soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarını unutmayalım” sloganıyla vatandaşlara ve yetkililere seslenen Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, Konya’da 2000 yılında hayata geçirilen bir uygulamayla bütün belediyelerin sokak hayvanları için çöp konteynerlerinin kenarına hayvanlar için sakatat ve tavuk kırıntısı bıraktığını belirtti.

Yine demiryolları boyunca tilki, çakal ve kurt için sakatat, tavşanlar için ise havuç ile marul bırakıldığını dile getiren Sürmeli, Türkiye’de ilk kez Konya’da hayata geçirilen uygulamanın 2006 yılında yayınlanan bir genelge ile ülke genelinde yaygınlaştığını anımsattı.

Sürmeli, Konya-Karaman karayolu boyunca kuşlar, yılkı atları ve yaban koyunları için yuva ve beslenme odakları yapıldığını ifade ederek, benzer uygulamanın Konya ve çevresinde de hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

”Kuşlar için ekmek ıslatıp bırakın”
 Zorlu kış şartlarında yetkililerin yanı sıra vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü vurgulayan Sürmeli, şunları kaydetti: ”Türkiye’nin büyük bir bölümü kar ve soğuk havanın etkisinde. Yaban hayvanları ve sokak hayvanları kar nedeniyle kapanan zeminde yiyecek bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle kuşlar çok aç. Kuşlar için lütfen herkes pencerelerinin kenarlarına ekmek ıslatıp bıraksın. Yine kediler ve köpekler için yemek artıkları poşetler içinde çöp konteyneri kenarlarına bırakılabilir. Belediye çalışanlarına da çöp kenarlarına bırakılan yemek artıklarını şu günlerde toplamamaları çağrısında bulunuyoruz.”

Soğuk hava nedeniyle suyun donduğunu ve hayvanların su sıkıntısı çektiğini de anlatan Sürmeli, ”Su sıkıntısı çeken hayvanlar için 5 litrelik su şişelerini kesip içerisini suyla doldurarak kapı önlerine koyabiliriz. Özellikle iş yeri sahipleri lütfen bunu yapsın. Köpekler ve kediler susuzluğa 8 saat, açlığa ise 3 gün dayanabilir. Zorlu kış şartlarında sokak ve yaban hayvanlarına destek olalım. Onlar bizim dostlarımız” diye konuştu.

”Her türlü tedbir alındı”
 Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran da yaban hayatının beslenme, barınma, yemleme çalışmalarına yönelik, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2011-2012 kış dönemi için de her türlü tedbir ve tedarik çalışmalarını yaptıklarını söyledi.

Konya Şube Müdürlüğü görev alanı içerisinde bulunan Bozdağ Yaban Koyunu Geliştirme Sahası’ndaki yaban koyunları başta olmak üzere, yılkı atları, tavşanlar, kuşlar, kurtlar, tilki ve diğer yaban hayatı canlıları için 60 ton yonca, 18 ton kırık buğday ve yırtıcılar için de günlük en az 7 ton sakatat temin edebilecek şekilde hazırlıklarını tamamladıklarını bildiren Duran, Karaman, Aksaray ve Nevşehir’de de gerekli tedbirlerin alındığını, yaban hayvanları için çeşitli noktalara yiyecek takviyelerinin sürdüğünü bildirdi.

Duran, kurt, çakal gibi yaban hayvanlarının şehirlere inmemesi ve yoğun kış şartlarından olumsuz etkilenmemesi için her türlü tedbiri aldıklarını sözlerine ekledi. Konya Büyükşehir Belediyesi de kenti adeta beyaza bürüyen kar yağışının ardından sokak hayvanları için çeşitli noktalara yiyecek bırakmaya başladı. Çalışmalarını kar yağışına rağmen aralıksız sürdüren belediye ekipleri, kuşların yoğun olarak bulunduğu Hükümet Meydanı ve bir çok noktaya kırık buğday bıraktı.

Ekipler, ayrıca başıboş köpek ve kediler için ilçe belediyelerine yiyecek tedarik ediyor. Hükümet Meydanı’nda güvercinleri gönüllü olarak besleyen İbrahim Tutan, 3 aydır güvercinlere yem bıraktığını ve çok sayıda güvercini beslediğini söyledi. Güvercinler için günlük 10-15 liralık yem aldığını ifade eden Tutan, çetin kış şartlarında herkesin hayvanlara sahip çıkması gerektiğini belirtti.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL