Kar, Sanal Alışverişi Yüzde 150 Artırdı

Dünya Hali
Son bir haftadır Türkiye genelinde etkili olan aşırı soğuklar ve kar yağışı, sanal marketlere yaradı. Yoğun kar yağışı sebebiyle sokağa çıkmakta zorlanan vatandaşlar, mutfak alışverişini sanal ortama ...
EMOJİLE

Son bir haftadır

Türkiye genelinde etkili olan aşırı soğuklar ve kar yağışı, sanal marketlere yaradı. Yoğun kar yağışı sebebiyle sokağa çıkmakta zorlanan vatandaşlar, mutfak

alışverişini sanal ortama taşıdı.

Türkiye genelinden 40 adet market zincirinin bir araya gelerek kurduğu www.tummarketler.com adlı ortak

alışveriş portalına gelen siparişler, kar yağışıyla birlikte yüzde 150 oranında artış gösterdi. Proje sorumlusu Sebahattin Gündoğdu, kar yağışıyla birlikte

özellikle gıda siparişlerinde yüzde 60 artış olduğunu belirterek, "

Özellikle İstanbul’da sanal ortamdan veya call center aracılığıyla aşırı bir talep aldık.

Kar yolları kapatınca markete gitmekten çekinen vatandaş, alışverişini kapıya istedi. Normal zamanlarda ortalama günde 500 sipariş gelirken, kar yağışıyla birlikte günde bin 500 ile 2.000 civarında sipariş almaya başladık. Özellikle elektrikli ısıtıcı, temel gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, kar zinciri, eldiven ve kaşkol gibi ürünlere yoğun talep oldu. Talebi karşılamak için üye marketler servis personeli ve stok artışına gitti." dedi.

Özellikle İstanbul’da bir haftadır aralıksız yağan kar yağışı nedeniyle vatandaşların sokağa ve araçları ile trafiğe çıkmakta zorlandığına işaret eden Gündoğdu, bu sebeple vatandaşların günlük yaşamdaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere sanal alışverişe ağırlık verdiğini kaydetti.

Kar yağışı nedeniyle önceki günlerle karşılaştırıldığında internet üzerinden verilen sipariş sayısında yüzde 150 oranında bir artış yaşandığını vurgulayan Gündoğdu, sanal mağazadaki fiyatların, üye marketlerin raf fiyatları ile birebir aynı olmaları dolayısıyla insanların internetten siparişi tercih ettiğini söyledi.

Gündoğdu, bir haftalık kar yağışı süresince gıda ürünlerine yüzde 60, temizlik ürünlerine yüzde 20 ve elektrikli ısıtıcı, eldiven, bot gibi kışlık ürünlerde de yüzde 20 oranında sipariş artışı yaşandığını kaydetti.

Perakende sektöründe artan rekabete karşı yerel marketlerin sanal ortamda bir araya geldiğini ifade eden Sebahattin Gündoğdu, şunları söyledi: "İlk başta 12 marketle yola çıkan projemiz kısa sürede 40 markete ulaştı. Marmara Bölgesi merkezli başlayan proje yakın zamanda Anadolu’ya açılarak, tüm yerel marketleri sanal alışveriş çatısı altında toplamayı hedefliyor. Zincir mağazalarla birlikte şu anda 150 mağaza sayısına ulaştık."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme