Dünya Hali

Kaplumbağaların Yaşama Koşusu

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!.. HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!.. Hatay’ın Samandağ ve Muğla’daki Dalyan kumsalında yuvadan çıkan yeşil deniz kaplumbağalarının denize yolculuğu başladı. Dünyanın en önemli deniz kaplumbağası üreme alanlarından olan Muğla’daki Dalyan kumsalında kuluçka dönemini tamamlayan..

Kaplumbağaların Yaşama Koşusu

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!..

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

Hatay’ın Samandağ ve Muğla’daki Dalyan kumsalında yuvadan çıkan yeşil deniz kaplumbağalarının denize yolculuğu başladı.

Dünyanın en önemli deniz kaplumbağası üreme alanlarından olan Muğla’daki Dalyan kumsalında kuluçka dönemini tamamlayan 10 bin 858 yavru deniz kaplumbağası, Akdeniz’e ulaştı. AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisindeki Dalyan Kumsalı’nda bu yıl 339 deniz kaplumbağası yuvası tespit edildi. Yuvalar, Bakanlığa bağlı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğünce desteklenen tür ve habitat izleme projeleri kapsamında yürütülen ”Deniz Kaplumbağaları İzleme ve Koruma Projesi” ile sürekli izlendi.

Çalışmalar kapsamında, 339 yuvadan 298’i yabani hayvanların ve köpeklerin tahrip etme ihtimaline karşı kafese alındı. Ayrıca, gece kumsalda yapılan çalışmalar neticesinde, 43 deniz kaplumbağası markalandı.
Bugüne kadar, Dalyan Kumsalı’ndaki 178 yuvadan çıkan 10 binden fazla yavru deniz kaplumbağası, Akdeniz’e ulaştı. Yetkililer, 2 ay süren kuluçka döneminin ardından yuvalardan çıkan yavru deniz kaplumbağalarının ayışığını takip ederek, denize güvenle ulaşmaları için kumsalda çeşitli önlemler aldı.

Eylül ayı ortasına kadar kumsaldaki 120 yuvadan da yavru çıkışı bekleniyor.

AA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL