Dünya Hali

Kapadokya Masalsı Yapısıyla Büyülüyor

Yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya (Kappadokia), yılın her..

Kapadokya Masalsı Yapısıyla Büyülüyor

Yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya (Kappadokia), yılın her mevsimde ziyaretçilerini büyülüyor.

Bugün hala kullanılan Kapadokya adı Pers dilinde ”Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geliyor. Başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış Kapadokya bölgesinde, insan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanıyor.

Kapadokya bölgesi, doğanın yazıp çizdiği ve insanlığa bahşettiği büyülü bir masal ülkesini andırıyor. Yöre, doğa ve tarihin dünyada bütünleştiği, en güzel yerlerden biri adeta. Coğrafi olaylar peri bacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peri bacalarının içlerine konut, kilise olarak oymuş ve fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetin izlerini günümüze taşımıştır.

Hititler’in yaşadığı ve daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olan Kapadokya’daki kayalara oyulan evler ve kiliseler yüz yıllar önce Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak olmuştu.

Yöreyi ziyaret eden yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi yörenin eşsiz güzelliklerini görme şansına sahip oluyor. Masalsı görüntüsü ve eşsiz doğasıyla, büyüleyici bir atmosfere sahip olan Kapadokya’da, doğa ve tarihin bütünleşmesi seyrine doyum olmayan görüntüler sahneliyor.

Kapadokya’da tüf tabakları, zamanla erozyonun etkisiyle vadilere dönüşerek, ilginç şekilli yapılar oluşturmuş. Daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyulmuş ve 10 bin yıl öncesine ait yerleşim bölgesinden, ilk Hristiyanların kayalara oydukları kiliselere, büyük ve güvenli yer altı kentlerine kadar büyük bir uygarlık yaratılmış.

Kapadokya’yı kaplayan yumuşak tüfün kolayca oyulabilmesi, kayada yaşam biçimini yaratmış ve bu yaşam biçimi nesiller boyunca devam etmiş. Daha sonraki yüzyıllarda inzivaya çekilen keşişler için Kapadokya’daki kayalar, uygun bir ibadet yeri olmuş. Kapadokya’daki doğal şartlar, tarih boyunca insanlara güvenli bir yurt sağlayarak, insanlık tarihinin seyrini ve dünyanın bugünkü kültürel coğrafyasını da belirlemiş.

UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Miras Listesi’nde, ”Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı” olarak kayıtlı bulunan Kapadokya doğal yapısıyla dünyadaki özgün yerini almış.

Yörede görülmesi gereken yerler arasında ise Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve yer almaktadır.

ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ

Kapadokya’nın bağrında, Ürgüp-Göreme-Avanos üçgeni içinde yer alan Zelve Açık Hava Müzesi, ihtişamı ve tarihi dokusuyla ziyaretçileri kendine çekiyor.

Avanos’a 5 kilometre uzaklıkta bulunan Zelve Açık Hava Müzesi, Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuş. Açık hava müzesi birbirine yer altı geçitleriyle bağlı, üç vadiye yayılmış. Vadideki peri bacaları, sivri uçlu ve geniş gövdeli. Vadide pek çok kilise, bir manastır, bir cami ve büyük bir de değirmen taşı var.

Zelve Açık Hava Müzesi, içinde kaybolmanızla birlikte, esrarına tanık olacağınız bir cennet parçası niteliğinde. Üç ayrı vadiden oluşan Zelve Açık Hava Müzesi, vadinin derinliklerine varmanızla sizi kendine çekiyor. Açık hava müzesinde, Geyikli Kilise, Vaftizli Kilise, Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Yazılı Kilise, Yadi Direkli Kilise, Haçlı Kilise olarak toplamda yedi kilise yer alıyor. Bunun yanında vadilerde güvercinlikler, manastırlar, kaya evler bulunuyor.

Çavuşin ise Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri. Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan bu yerleşim yerinde, Vaftizci Yahya adına yapılan kilise, bölgeye hakim bir yerde bulunuyor.

Kapadokya’nın incisi Ürgüp, bölgenin en önemli merkezlerinden. Bizans döneminde, önemli bir dini merkez olan Ürgüp, köy, kasaba ve vadilerdeki kaya kiliselerin ve manastırların piskoposluk merkezi olmuş. Günümüzde hala bu tarihin derin izlerini taşıyan Ürgüp, kaya evleriyle de dikkat çekiyor.

Bir televizyon dizisine de adını veren Ürgüp’teki ”Asmalı Konak” yenilenerek, turizmin hizmetine sunulmuş. Doğal olarak dağa yaslanıp, hatta birçok odası da oyularak dağla bütünleşmiş bu konak, her gün binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL