Dünya Hali

Kanal İstanbul’u Ruslar mı Yapacak?

 Haberrus adlı internet sitesi Todays Zaman’a dayandırarak yayınladığı haberde Rus şirketlerin projede yeralacağını öne sürdü. Haber şöyle; RUSLAR VE İTALYANLARLA GÖRÜŞTÜ  Başbakan Erdoğan, İstanbul Boğazı’ndaki deniz trafiğine kesin çözüm olarak..

Kanal İstanbul’u Ruslar mı Yapacak?

 Haberrus adlı internet sitesi Todays Zaman’a dayandırarak yayınladığı haberde Rus şirketlerin projede yeralacağını öne sürdü. Haber şöyle;

RUSLAR VE İTALYANLARLA GÖRÜŞTÜ
 Başbakan Erdoğan, İstanbul Boğazı’ndaki deniz trafiğine kesin çözüm olarak düşündüğü proje kapsamında Rus ve İtalyan firmaları ile de bazı ön görüşmeler yaptı. Hatta İstanbul’daki deniz trafiğine çözüm için çok büyük bir Rus firması kanalın inşasını üstlenebileceğini bildirdi.

Ruslar İstanbul Boğaz’ındaki tanker trafiğinin yeni inşa edilecek bu kanal üzerinden yapılması konusunda Erdoğan’la bir araya geldi. 8 ila 10 milyar dolar maliyet çıkarılan projenin bir kanal projesi gibi düz bir hat üzerinden değil, dere yataklarını takip ederek Karadeniz’e ulaşacak yeni bir boğaz projesi olması da kararlaştırıldı.

Erdoğan’a verilen bilgilere göre proje yabancı firmalar tarafından Türkiye Cumhuriyeti hazinesine de hiçbir külfet getirmeyecek. Projeyi gerçekleştiren firmalar yeni boğazdaki tanker trafiğinden elde edecekleri gelirle projeyi hayata geçirecekler.

Erdoğan’ın kurmayının verdiği bilgilere göre, Başbakan projenin Cumhuriyetin 100. Yıl dönümü olan 2023 yılında gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda da bilgiler aldı. Hem Rus hem İtalyan yetkililerin bunun mümkün olacağını ifade etti. Yeni bir boğaz inşası bölgedin sıfırdan yeniden yapılandırılması anlamına geldiği için Erdoğan, büyük rant savaşlarına yol açabileceğini endişesi ile projesi saklamayı tercih etti.

Milliyet

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL