Dünya Hali

Kafeste Yargılandılar, Tarihte İz Bıraktılar

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da başlayan halk ayaklanmalarının son kalelerinden biri olan Mısır’da Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarının devrilmesi ve Mübarek ile oğullarının kafes ardında yargılanmasıyla tarihte kafeste yargılananlara bir kişi..

Kafeste Yargılandılar, Tarihte İz Bıraktılar

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da başlayan halk ayaklanmalarının son kalelerinden biri olan Mısır’da Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarının devrilmesi ve Mübarek ile oğullarının kafes ardında yargılanmasıyla tarihte kafeste yargılananlara bir kişi daha eklenmiş oldu.

Kafeste yargılanma ilk olarak eski Mezopotamya ve antik Roma’da esirlerin kafesler içine konularak yargılanmasıyla başladı. Sonrasında bu, hukuk sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyişi ve sanıkların saldırıya uğramasını engellemek için kullanılmaya başladı.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

20. ve 21. yüzyılda ise insanlık suçu işleyenler ve diktatörler kafeste yargılanmaya başladı. Bunlardan bazıları, Abdi İpekçi’nin katili ve Papa İkinci Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann, Müslüman Kardeşler lideri Seyyid Kutub, Yugoslavya’nın eski diktatörü ve "Sırp kasabı" lakaplı Slobodan Miloseviç ve son olarak Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek kafes içinde yargılandılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL