Dünya Hali

Jön Türk Cenk, ABD’li Medya Devine Karşı!

Siyasileri yerden yere vurduğu haber programı ABD’de milyonlarca kişi tarafından izlenen Cenk Uygur, MSNBC kanal yönetiminin, Yayınını biraz yumuşat, Washington rahatsız oluyor uyarısına kanalı yerden yere vuran bir video ile..

Jön Türk Cenk, ABD’li Medya Devine Karşı!

Siyasileri yerden yere vurduğu haber programı ABD’de milyonlarca kişi tarafından izlenen Cenk Uygur, MSNBC kanal yönetiminin, Yayınını biraz yumuşat, Washington rahatsız oluyor uyarısına kanalı yerden yere vuran bir video ile yanıt verince işinden oldu.

Sosyal paylaşım sitelerinde 150 milyondan fazla takipçisi var, YouTube’dan yayınladığı haber programı Jön Türkler (The Young Turks) ile her ay 18 milyon kişiye ulaşıyor. YouTube reklam gelirleri listesinde 112 bin dolarla dünya 9’uncusu… ABD’nin medya devi MSNBC’de prime time’da yayınlanan programı milyonları ekrana kilitliyor. Aslında “kilitliyordu” demek gerek. Çünkü 40 yaşındaki Türk ile MSNBC arasındaki eşine az rastlanır bir kavga dün ABD gündemine damga vurdu. Uygur’un programlarında siyasetçileri ve Obama yönetimini çok sivri bir dille eleştirmesi nedeniyle Türk televizyoncuyu uyarma kararı alan kanal yönetimi yeni sezonda Uygur’a programın formatının değiştirilmesini, kanalda kendisine daha farklı bir rol verilmesini ve bunun karşılığında da maaşının artırılmasını teklif etti.

Ahlaksız teklif yapıldı

Uygur’un Neden? sorusuna kanalın patronı Phil Griffin’in yanıtı, "Washington’dakiler programın tonundan rahatsız. MSNBC Amerika’daki düzenin bir parçasıdır ve ona göre hareket etmemiz gerekir" oldu. Uygur, kanal yönetiminin bu uyarısına beklenmedik bir şekilde karşılık verdi.

17 dakikalık bir video çekerek, MSNBC yönetimini yerden yere vurdu ve kendisine yapılan ahlaksız teklifi anlattı. Reytinginin her geçen gün yükseldiğini, bunun da programın muhalif tonunun seyircilerden büyük övgü aldığının göstergesi olduğunu savundu.

"Cenk bir kaplan gibi"

Bir izleyiciden gelen Cenk Uygur’u izlemek vahşi bir ormandaki bir kaplanı izlemek gibi… Ama onu MSNBC’de izlemek o kaplanı kafeste izlemek gibi… yorumunu da aktaran Uygur bu görüntüleri sadece birkaç dakika sonra Jön Türkler programının sitesinde yayınlandı. Uygur sözlerini, Yapmak istediğim tarzda bir programa izin vermeyen bir yerde çalışmak istemiyorum. Güce karşı gelmeyen, muhalefet etmeyen bir yerde kalamam diyerek bitirdi. Videonun sonunda da Jön Türkler ekibi ile 5 dakikalık soru-cevap bölümüne yer verdi. Videonun yayınlanmasından hemen sonra MSNBC, Türk talk şovcunun işine son verdiklerini duyurdu.

Muhalif şov gitti yerine rahip geldi

Amerikan medyasının en önemli haber sitelerinden Huffington Post gelişmeyi, Cenk Uygur’dan kim korkuyor? başlığıyla okuyucularına aktardı. MSNBC yönetimi Cen Uygur’un programının yerine daha önce Demokrat Parti’den başkan adayı olan ve zaman zaman ırkçılık ve anti-semitizm suçlamasıyla karşı karşıya kalan siyahi rahip Al Sharpton’un sunduğu bir programın yayınlanacağını açıkladı. Sharpton, daha önce Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama tarafından konuk edilen bir isim olduğu için, yapacağı programın da Beyaz Saray çizgisinden sapmayacağı belirtiliyor.

Vatan

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL