Jeopark Ankara’da Açılıyor!

Dünya Hali
Ziyaret edenlere milyonlarca yıl öncesinin fosillerini yerinde görüp inceleme fırsatı sunan ‘Jeopark’ hayata geçiyor. 16 Temmuz’da açılması planlanan proje adeta ‘Jurassic Park...
EMOJİLE

Ziyaret edenlere milyonlarca yıl öncesinin fosillerini yerinde görüp inceleme fırsatı sunan ‘Jeopark’ hayata geçiyor. 16 Temmuz’da açılması planlanan proje adeta ‘Jurassic Park’ filmini andırıyor.

Ziyaretçileri 23 milyon yıl öncesine götürecek ‘Jeopark Projesi’ Ankara’da açılıyor. Proje ilk kez TÜBİTAK’ın yardımlarıyla 2006-2009 yılları arasında ‘Milli Parklarda Jeolojik Miras Çalışması’ kapsamında gündeme gelmişti. Kızılcahamam ve Çamlıdere’de yapılan araştırmalarda bölgede, milyonlarca yıllık fosillere rastlandı. Özellikle Soğuksu Milli Parkı’nda yerküre üzerinde ender bulunan bazı fosillere ulaşıldı. Bunun üzerine araştırmaları derinleştiren uzmanlar, 10 milyon yıllık kurbağa, 10 milyon yıllık arı, 15 milyon yıllık balık fosilleri buldular. Aynı çalışma kapsamında, tarihsel öneme sahip manastırlar ve yerleşim bölgeleri de keşfedildi. Bilim dünyası için paha biçilmez değere sahip bulgulara ulaşılması üzerine, bu mirasın yerinde korunması ve turizme kazandırılmasına karar veren yetkililer, ‘Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark ve Jeoturizm Projesi’ni başlattı.

TARİHTE BİR YOLCULUK

Jeopark, üç ayrı duraktan oluşacak. Parkı gezenler 23 milyon yıl ile 20 bin yıl arasında değişen zamanlarda meydana gelmiş jeolojik oluşumları, milyonlarca yıllık fosilleri yerinde inceleyerek tarih öncesine yolculuk yapabilecek. Jeolojik Mirası Koruma Derneği’nin de etkin rol aldığı projenin açılışının Atatürk’ün Kızılcahamam’a gelişinin yıldönümü olan 16 Temmuz’da yapılması planlanıyor. Jeopark alanı, bölgenin ekonomisi için de büyük önem taşıyor. Çünkü Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçelerinde sanayinin bulunmaması, yörede göçün hızla artmasına ve buna bağlı olarak köylerin boşalmasına neden oluyor.

DİNOZORLAR GELİYOR

Bilim adamlarının, fosilleşmiş bir sivrisinekten yola çıkarak dinozor kanına ulaşmaları ve laboratuvar koşullarında gerçekleştirdikleri deneylerle günümüzde dinozor yaratmalarını konu alan ‘Jurassic Park’ filmini anımsatan ‘Jeopark Projesi’, Ankara’nın Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçelerini kapsayan geniş bir alanda gerçekleştirilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme