Japonya’da Kuzey Kore Alarmı

Dünya Hali
Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze denemesi yapacağını açıklaması Japonya’da hareketlenmeye yol açtı. Japon basınına bilgi veren hükümet kaynakları, Kuzey Kore’nin bu kararından vazge...
EMOJİLE

Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze denemesi yapacağını açıklaması Japonya’da hareketlenmeye yol açtı.

Japon basınına bilgi veren hükümet kaynakları, Kuzey Kore’nin bu kararından vazgeçmesini istediklerini belirtti. Yetkililer, Komünist yönetim altındaki Kuzey Kore’nin bu girişimiyle ilgili geniş bilgi toplamaya çalışacaklarını ve füzeden bir parçanın ülke topraklarına düşme ihtimali karşısında alarma geçeceklerini kaydetti. Hükümet kaynakları Kuzey Kore’yi bu kararından vazgeçirmek için ABD, Güney Kore ve Çin ile yakın bir çalışma içinde olacaklarını da vurguladı.

İKİLİ GÖRÜŞME İPTAL

Kuzey Kore’den gelen açıklama sonrası Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda da Çin’in başkenti Pekin’de çarşamba ve perşembe günü yapılacak ikili görüşmeleri iptal etti. Savunma Bakanı Satoşi Morimoto da üst düzey yetkililerle acil olarak bir araya geldi. Bakanlığın, füze hakkındaki bilgileri gözden geçirdiği ve füzeye karşı nasıl hazırlanacağına yönelik planları incelediği kaydedildi.

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı’nın geçtiği haberde, Chosun Uzay ve Hava Teknik Üssü sözcüsünün Aralık ayının 10’u ila 22’si günleri arasında uzaya uydu fırlatacaklarını duyurdu. Geçen nisan ayında başarısızlıkla sonuçlanan uydu fırlatılmasına atıf bulunan sözcü, o tarihten itibaren çalışmalara daha da ağırlık verdiklerini söyledi. "Ülkemizin geliştirdiği teknolojinin başta halkımız olmaz üzere herkesin görmesi gerekiyor." diyen sözcü, "Geçen seferki (Nisan ayındaki) işlemde meydana gelen olayların hepsinin tekrar gözden geçirdik. Çalışmalarımıza daha çok ağırlık verdik." diye konuştu. Sözcü, uydu fırlatma işlemini komşu ülkeleri etkilemeyecek şekilde gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme