Dünya Hali

İzmir’e İngiltere’den Dişçi Geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 3.5 tonluk Asya fili Winner’ın kırılan dişindeki enfeksiyon, İngiltere’den gelen uzman ekip tarafından 5 saat süren bir operasyonla temizlendi. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda..

İzmir’e İngiltere’den Dişçi Geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 3.5 tonluk Asya fili Winner’ın kırılan dişindeki enfeksiyon, İngiltere’den gelen uzman ekip tarafından 5 saat süren bir operasyonla temizlendi.
İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda 7 ay önce dünyaya gelen ve ’Türkiye’de doğan ilk fil’ unvanını kazanan ’İzmir’in babası Winner, 5 saat süren diş operasyonu geçirdi. Küçükken kırılan dişinde kalan parçaların burada enfeksiyon oluşturması nedeniyle Winner, İngiltere’den gelen 4 kişilik profesyonel bir ekip tarafından ameliyat edildi. 2008’de İsrail’den getirilen Winner’in anestezi ile uyutulması süreci, doktorlar açısından bir hayli zorlu geçti. 3.5 tonluk Winner, uzun süre ayakta kalmakta direndi. 9 yaşındaki Asya filinin uyutulmasının ardından, yaban hayatı konusunda uluslararası üne sahip Peter Kartasz ve John Lewis ile birlikte iki asistanı toplam 5 saat süren operasyonu gerçekleştirdi.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen operasyona İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı Müdürü Veteriner Hekim Hakan Öztürk’ün yanı sıra, Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Doğal Yaşam Parkı Danışmanı Prof. Doktor Nilüfer Aytuğ da katıldı.

‘İYİLEŞMESİ BİRKAÇ AY ALACAK’

Başarılı geçen ameliyatın ardından bir değerlendirme yapan Dr. Peter Kartasz, kırılmış dişin yanı sıra, ufak parçacıkları ve oluşan granülasyon dokusunu temizlediklerini belirterek, "Bu aslında çok büyük bir diş değildi. Ama gerçekten çok komplike bir vakaydı. Küçükken kırılan dişin bulunduğu yerdeki açıklıkta enfeksiyon oluşmuş. Ameliyat bölgesinin iyileşmesi birkaç ay alacak" diye konuştu.

Anestezi uzmanı Dr. John Lewis de, son 25 yılda gördüğü en zor vaka ile karşılaştığını ve Winner’in çok zor anesteziye girdiğini vurgulayarak, "Defalarca ilaç enjekte etmek zorunda kaldık" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Doğal Yaşam Müdürü Veteriner Hekim Hakan Öztürk, Winner’in 24 saatlik gözetim sürecinin ardından ziyaretçilerin karşısına çakabileceğini, ancak günlük kontrollerinin birkaç ay süreceğini söyledi
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL