Dünya Hali

İşverenlerden İşçiye Ramazan Kolaylığı

Ramazan ile birlikte gece mesaisi yapan işçiler ise uygulamadan oldukça memnun olduklarını söyledi. Başta beden gücü gerektiren işler olmak üzere birçok sektörde çalışanlar, sıcaklara denk gelen Ramazan ayında daha rahat..

İşverenlerden İşçiye Ramazan Kolaylığı

Ramazan ile birlikte gece mesaisi yapan işçiler ise uygulamadan oldukça memnun olduklarını söyledi.

Başta beden gücü gerektiren işler olmak üzere birçok sektörde çalışanlar, sıcaklara denk gelen Ramazan ayında daha rahat çalışabilmeleri için artık geceleri mesai yapıyor. Birçok işveren gece 23.00 ile sabah 07.30 arasında mesai uygulamasına geçti.

Konya Pratik Otomotiv’in sahibi Metin Darıcı, uygulamanın çalışanların iş performansını olumlu etkilediğini söyledi. Ramazan ayı başından itibaren çalışanların gece 22.30 ile 07.00 saatleri arasında çalıştığını dile getiren Darıcı, “Bunaltıcı sıcaklarda hem oruç tutup hem çalışmak bir hayli zor. İşverenler olarak çalışanlarımızın sağlığını düşünmek zorundayız. İşletme olarak gece çalışmanın daha iyi olacağını düşündük. Çalışanlarımızın da böyle bir talebi vardı zaten. Şu anda iş verimi daha da arttı.” dedi.

Kayhan iç ve Dış Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz ise Ramazan ayının üçüncü gününden itibaren gece mesaisi uygulamasına geçtiklerini söyledi.

230 personelin gece çalıştığını anlatan Yılmaz, “İlk 3 gün gündüz yapmıştık mesaiyi fakat özellikler oruç tutan arkadaşlar için çok yıpratıcı oldu. Çok yoruldular. Çünkü beden gücüyle çalışan bir işletmeyiz. Ortam sıcaklığı oruç tutan personelimizi olumsuz etkiliyor. Hem işçimizin sağlığı hem de iş verimi olumsuz yönde etkileniyor. Bu yüzden gece çalışıyoruz. İş veriminde de önemli oranda artış meydana geldi.” ifadelerini kullandı.

Makine yüksek mühendisi ve şirketin yönetim kurulu üyesi Sevsen Kayhan Korkut da ihracat ağırlıklı bir işletme olduklarının altını çizerek, yabancı ülkelerdeki müşterilerinin gece mesaisi uygulamasını takdirle karşıladıklarını söyledi. Korkut, yabancı müşterilerinin gece mesaisine zaman zaman eşlik ettiğini dile getirdi.

İsmail Çelik isimli çalışan ise uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Gündüzleri oruçlu iken çalışmanın kendilerini zorladığını anımsatan Çelik, “Gece hava serin, su ve gıda ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Ramazan’da gece çalışmak çok daha verimli.” dedi.

CİHAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL