İşte tarihin en zengin adamı!

Dünya Hali
Bir internet sitesi ilginç bir hesapla dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanını belirledi. Birinci sırayı 14. yüzyılda yaşamış olan Mali Kralı I’inci Mansa Musa aldı. İnternet sitesi Celebrity ...
EMOJİLE

Bir internet sitesi ilginç bir hesapla dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanını belirledi. Birinci sırayı 14. yüzyılda yaşamış olan Mali Kralı I’inci Mansa Musa aldı.

İnternet sitesi Celebrity Net Worth, enflasyon değerlerini göz önünde bulundurarak dünya tarihinin en zengin 25 isminin listesini çıkardı. Hiç bir kadının yer almadığı listeye girenlerin toplam servetleri 4.317 trilyon dolar tuttu. Listenin 14’ünü ABD vatandaşları oluşturdu. Listenin hazırlanmasında yıllık enflasyon artışları ölçü alındı. Buna göre, örneğin 1913 yılındaki 100 milyon dolarlık bir servetin 2012’deki karşılığı 2.299 milyar dolar oluyor. İşte dünyanın en büyük servet sahipleri:

1- MANSA MUSA: 14’üncü yüzyılda bugün Timbuktu, Gana ve Mali topraklarının yer aldığı bölgedeki Mali İmpartorluğu’nu yöneten Kral’ın toplam serveti 400 milyar dolardı.

2- ROTHSCHİLD AİLESİ: Alman asıllı Yahudi ailenin, 18’inci yüzyıldan bu yana finans işleriyle uğraşarak edindiği servetin toplam değeri 350 milyar dolar.

3- JOHN D. ROCKEFELLER: ABD tarihinin 340 milyar dolarla gelmiş geçmiş en zengin ismi olan Rockefeller, 19’uncu yüzyılda yaşamış bir petrol zenginiydi.

4- ANDREW CARNEGIE: İskoç asıllı Amerikan çelik devi, 19’uncu yüzyılda öldüğünde serveti 310 milyar dolardı.

5- RUS ÇARI II. NİCHOLAS: 19’uncu yüzyılda Rusya’da hüküm süren Çar’ın toplam serveti 900 milyon dolardı. Servet, bugün 300 milyar dolara denk geliyor.

6- MİR OSMAN ALİ KAAN: 19’uncu yüzyılda bugün Hindistan sınırlarındaki Haydarabad’ın başındaki Kaan’ın 500 milyon dolarlık mücevher koleksiyonu vardı. Toplam serveti bugün 236 milyar dolar ediyor.

7- I. WILLIAM: 2’nci yüzyılda İngitere Kraliyeti’nin başına geçen liderin serveti 229.5 milyar dolardı.

8- MUAMMER KADDAFİ: Kaddafi’nin geçen yıl öldüğünde 200 milyar dolarlık bir serveti olduğu ortaya çıktı.

9- HENRY FORD: Efsanevi otomobil üreticisi Ford’un toplam serveti 199 milyar dolardı.

10- CORNELİUS VANDERBİLT: 18’inci yüzyılda yaptığı demiryolu yatırımlarıyla ABD tarihinin üçüncü en zengin isminin 185 milyar dolarlık serveti vardı.

Bill Gates 12’nci sıradan girebildi
Listeye Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 136 milyar dolarlık servetiyle 12. sıradan girdi. Dünyanın yaşayan en zengin ismi olan Meksikalı işadamı Carlos Slim ise 68 milyar dolarlık servetiyle 22. sırada yer buldu. Ünlü mağazalar zinciri Walmart’ı kuran işadamı Sam Walton 65 milyar dolarlık servetiyle 24’üncü oldu. 20’nci yüzyılın en başarılı yatırımcısı kabul edilen ABD’li Warren Buffet ise 64 milyar dolarlık servetiyle listeye son sıradan girebildi.

gazetevatan.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme