İşte Obama’nın Mısır Planı!

Dünya Hali
New York Times gazetesinin haberine göre, Obama yönetimi Mısırlı üst düzey yetkililerle Mübarek dönemini kapatacak bir plan üzerinde çalışıyor. New York Times, ABD yönetiminin, Mısırlı yetkililerle Mü...
EMOJİLE

New York Times gazetesinin haberine göre, Obama yönetimi Mısırlı üst düzey yetkililerle Mübarek dönemini kapatacak bir plan üzerinde çalışıyor.

New York Times, ABD yönetiminin, Mısırlı yetkililerle Mübarek’in derhal istifa etmesi konusunu görüştüğünü yazdı.

Gazetede Amerikalı yetkililere ve Arap diplomatlara dayandırılarak çıkan haberde, iki taraf arasında görüşülen bir plana göre, Mısır ordusunun da desteğiyle Mübarek’in yetkisini Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’ın başkanlığını yapacağı geçici bir hükümete devretmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Haberde, Mübarek’in şimdilik görevini bırakmaya yanaşmasa da ABD ve Mısır yönetimlerinin, Ömer Süleyman’ın, Mısır Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sami Enan ve Mısır Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Tantavi tarafından desteklenerek, ülkede derhal anayasal bir reform sürecini başlatmasına yönelik bir plan hakkında görüşmelerini sürdürdükleri belirtildi.

New York Times, görüşülen planda, geçici hükümetin, Müslüman Kardeşler de dahil olmak üzere Mısır’da muhalefet gruplarına, ülkede eylül ayında özgür veadil seçimlerin yapılabilmesi amacıyla seçim sisteminin görüşülmesi için çalışmalara başlanması yolunda çağrıda bulunmasının öngörüldüğünü de yazdı.

Haberde, ABD yönetimi yetkililerinin, söz konusu planın, Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’i istifa etmeye ikna etme amacıyla Mısırlı üst düzey yetkililerle üzerinde görüşülen birkaç seçenekten biri olduğunu belirttikleri, ancak sonucun Mısır’ın kendi anayasal kurallarına ve Mısır’da sokağa dökülen protestocuların ruh haline de bağlı olduğunu söyledikleri, bu anlamda ihtiyatlı konuştukları bildirildi.

MÜBAREK "EYLÜL" KONUSUNDA KARARLI
Gazeteye konuşan yetkililerin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Süleyman ya da Mısır ordusunun Mübarek’i terk etmeye istekli oldukları konusunda henüz bir belirti bulunmadığını ifade ettikleri, ayrıca ABD yönetiminin Mısırlı yetkililerle yaptıkları özel konuşmalarda Mübarek’in hemen gitmesine yönelik bir tutum gösterseler de Mübarek’in kendisinin eylül ayındaki seçimlere kadar başta kalmaya hala kararlı olduğunu söyledikleri de kaydedildi.

Mübarek yanlısı Mısırlı yetkililerin ifadelerine de yer veren gazete, üst düzey bir Mısırlı yetkilinin, planın uygulanamayacağını belirterek teknik olarak konuşması gerekirse, Mısır anayasasının Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın ülkenin başına geçmesine imkan tanımadığını, Cumhurbaşkanı’nın yerine ancak Meclis Başkanı’nın geçebileceğini bildirdiğini, siyasi olarak düşüncesinin de "ABD’nink endi işine bakması gerektiği" olduğunu vurguladığını yazdı.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme