İşte Giresunlu Kızılderililer

Dünya Hali
Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonunun, Feshane Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği ‘4. Giresun Günleri” etkinliğine davetli olan iki Kızılderili İstanbul’a geldi...
EMOJİLE

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonunun, Feshane Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği ‘4. Giresun Günleri” etkinliğine davetli olan iki Kızılderili İstanbul’a geldi.

ABD Giresun Dernekleri Başkanı Orhan Bayram ile THY’nin tarifeli uçağıyla İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen aynı kabileden olan Matias Clifton ve Galbraith Sage Ann adlı Kızılderililer, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, Giresun Dernekleri Birliği Başkanı Halil Kütük ve Giresun Yağlıdere Derneği Başkanı Mehmet Ayaz tarafından çiçeklerle karşılandı.

ABD Giresun Dernekleri Başkanı Orhan Bayram, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Kızılderililerin ABD’de Giresunluların düzenlediği festivallere her yıl katıldıklarını ifade ederek, bu yıl Feshane’deki etkinliklere davetli olarak geldiklerini kaydetti.

Feshane’deki ”4. Giresun Günleri” etkinliğine sembolik bir şekilde iki Kızılderili ile katılmayı kararlaştırdıklarını kaydeden Bayram, ”Kızılderililer kendilerini bizim kadar Türk hissediyor. Matias Clifton, Türkler ve Kızılderililer konusunda bir araştırma yapmış. Türkler ile Kızılderililerin benzerlikleri olduğunu söylüyor. Bizi kendilerine çok yakın ve sıcak buluyorlar” diye konuştu.

Orhan Bayram, bu akşam başlayacak ve üç gün sürecek ”4. Giresun Günleri” etkinliklerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da davetli olduğunu hatırlatarak, konuk Kızılderililerin Başbakan Erdoğan’a davullar eşliğinde milli danslarını gösterip, şarkılar söyleyeceklerini belirtti.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme