İsrail izin vermedi ABD’den alıyoruz

Dünya Hali
Uzmanlara göre haziranda düşürülen uçak bu sisteme sahip olsaydı Suriye’ye bu kadar yakın uçmayacaktı. İsrail ve Türkiye arasında yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından, İsrail Savunma Bakanlığı...
EMOJİLE

Uzmanlara göre haziranda düşürülen uçak bu sisteme sahip olsaydı Suriye’ye bu kadar yakın uçmayacaktı. İsrail ve Türkiye arasında yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından, İsrail Savunma Bakanlığı, İsrailli savunma sanayi firmaları IAI ile Elbit’in Türk Hava Kuvvetleri’ne istihbarat sistemi satışına dair ihracat lisansını iptal etti.

İsrail firmaları, Türk F-4 savaş uçaklarına monte edilmek üzere keşif ve gözetleme sistemleri üretiyordu. İsrail firmalarıyla 2008 yılında 165 milyon dolarlık sözleşme imzalanmış ve 2009’da bu firmalara avans ödemesi yapılmıştı. Projenin iptal edilmesiyle harekete geçen Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) yetkilileri, ABD’ye giderek Goodrich isimli firmayla anlaşmaya vardı. SSM, firmaya yaklaşık 80 milyon dolar ödeyecek. Yeni sistemle F-4 uçaklarının 150 kilometre menzilden dijital fotoğraf çekebilmesi ve çektikleri görüntüleri yere inmeden üsse aktarması sağlanacak.

Havadan, gerçek zamanlı elektrooptik ve yüksek çözünürlüklü radar keşif podu tedarikini ve görüntü kıymetlendirme merkezinin kurulmasını kapsayan proje, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki RF-4E uçaklarının keşif ve gözetleme kabiliyetlerini artıracak. Söz konusu sistemlerin birkaç ay içinde Türkiye’de olması bekleniyor. Daha sonra ise bu sistemlerin milli imkânlarla üretilmesi hedefleniyor.

 Haziran ayında Akdeniz’de keşif ve gözetleme görevi icra eden Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-4 savaş uçağı Suriye tarafından düşürülmüştü. Savunma kaynakları, yeni satın alınacak sistemlerin uçaklara entegre edilmesinin ardından, F-4’lerin hedeflerine yaklaşmadan çok daha uzaktan istihbarat toplayabileceğini dile getiriyor.

ZAMAN

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme