İspanya’da Boğa Güreşi Savaşı

Dünya Hali
Boğa güreşleri İspanya‘yı ikiye böldü. Katalan Parlamentosu, boğa güreşlerinin yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısını görüşmeye başlarken, Madrid özerk yönetimi de boğa güreşlerini kültürel ...
EMOJİLE

Boğa güreşleri İspanya‘yı ikiye böldü. Katalan Parlamentosu, boğa güreşlerinin yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısını görüşmeye başlarken, Madrid özerk yönetimi de boğa güreşlerini kültürel miras ilan ederek, koruma altına alacağını açıkladı. Madrid özerk yönetim başkanı Esperanza Aguirre, ‘Ne zaman başladığı bilinmeyecek kadar eski olan, Akdeniz ve İspanyol kültürüne ait boğa güreşleri, kültürel miras ilan edilmeye layık bir sanat. Goya, Picasso, Garcia Lorca ve İspanya dışından Hemingway ve Orson Welles, boğa güreşleriyle, bir kültürel zenginlik olarak ilgilendiler’ dedi.

Madrid‘in aldığı kararın, boğa güreşlerini yasaklamak için Katalan Parlamentosu komisyonunda başlatılan tartışmalara denk gelmesi dikkati çekti. 180 bin imzanın toplanmasından sonra, boğa güreşlerinin yasaklanmasıyla ilgili yasa tasarısını gündeme almaya aralık ayında karar veren Katalan Parlamentosu, bugünlerde belediye başkanlarından filozoflara ve matadorlara kadar konuyu geniş bir yelpazede tartışıyor. Katalan Parlamentosunun komisyonunda boğa güreşleriyle ilgili yapılan tartışmalar 17 Mart’a kadar sürecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme