İslam İşbirliği Teşkilatı, Somali için Seferber

Dünya Hali
İİT Genel Sekreteri Ekmeledin İhsanoğlu’nun girişimiyle düzenlenen toplantıda başta Somali olmak üzere Afrika Boynuzu’ndaki diğer ülkeler Kenya, Uganda, Etiyopya ve Cibuti’nin karşı ...
EMOJİLE

İİT Genel Sekreteri Ekmeledin İhsanoğlu’nun girişimiyle düzenlenen toplantıda başta Somali olmak üzere Afrika Boynuzu’ndaki diğer ülkeler Kenya, Uganda, Etiyopya ve Cibuti’nin karşı karşıya kaldığı son 50 yılın en büyük kuraklığı ve bunun sebep olduğu açlık krizi masaya yatırıldı. Türk Kızılayı başta olmak üzere 20 ülke Kızılayı ile insani yardım kuruluşlarının katıldığı toplantıda, bu kuruluşların Somali ve bölgeye yardımların koordineli bir şekilde ulaştırılması ve dağıtımı için koalisyon kurulması kararlaştırıldı. Bu koalisyon, İİT bayrağı altında yaklaşık 12 milyon kişinin acil gıda beklediği bölgede sistemli bir şekilde yardım yapacak. İç savaşın hüküm sürdüğü Somali’de ülkenin genelinde etkili olan El-Şabab örgütü, yabancı yardımların otoritesini sarsacağı gerekçesiyle yardım kuruluşlarının faaliyetlerine engel oluyor. İİT gözetimindeki yardım çabaları, açlığın pençesindeki Somalililere ulaşabilmek için en etkili yol olarak görülüyor.
 
İhsanoğlu, teşkilatın Somali’ye yardım koalisyonu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Doğu Afrika’da ve özellikle Somali’de yüzde 30’u çocuk olmak üzere 3 milyondan fazla insanın içinde bulunduğu ciddi açlık felaketinin, bu insanların hayatını kurtarmak için büyük miktarlarda yardımın yapılmasını gerektirdiğini söyledi. Somali’deki afetle mücadeleye bir tek devletin veya bir tek kurumun gücünün yetmeyeceğini belirterek, "Bu afeti acilen durdurmak, yayılmasını önlemek ve mümkün oldukça çok hayatı kurtarmak için el ele vererek işbirliği içinde hareket etmek daha faydalı olacaktır. Bu amaçla İİT şemsiyesi altında geniş bir koalisyon oluşturduk." dedi.
 
İslam alemine seslenen İİT Genel Sekreteri, "Somali’deki bu vahim durum karşısında bütün İslam dünyasını, üye ülkelerimizi, finans kurumlarını, sivil toplum örgütlerini ve hayırseverleri, özellikle bir şefkat, merhamet ve fedakarlık dönemi olan, yaklaşan mübarek Ramazan ayında İİT’nin yürüttüğü bu insani yardım programına katkıda bulunmaya davet ediyorum.” diyerek acil yardım çağrısı yaptı. İhsanoğlu, El-Şebab örgütünün, yardım kuruluşları dahil bütün uluslararası organizasyonları bölgeden uzaklaştırdıktan sonra İİT’nin bölgedeki insanlara yardım ulaştırmanın yegane yolu haline geldiğini vurguladı. Ramazan ayı vesilesiyle Somali’deki çatışan tarafları da aralarındaki husumete derhal son vermeye ve afet bölgelerine ulaşımda bütün uluslararası kuruluşlara izin vermeye çağırdı.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de toplantıda yaptığı konuşmada, Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan ayında Somali ve Afrika’ya yönelik bir kampanya başlatacağını bildirdi. Kızılay, gıda ve insani yardım malzemesi dolu 4 uçağın çok yakında Somali’ye doğru yola çıkacağını duyurdu.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme