İran Sakine Konusunda Kararını Verdi

Dünya Hali
Zina ve cinayete yataklık suçlarından İran’da recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani için son karar verildi. İran, Sakine Muhammedi Aştiyani’nin idam cezasının 10 yıl hapse çevrildi. Aş...
EMOJİLE

Zina ve cinayete yataklık suçlarından İran’da recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani için son karar verildi. İran, Sakine Muhammedi Aştiyani’nin idam cezasının 10 yıl hapse çevrildi.

Aştiyani, zina ve eşinin ölümüne yardımcı olmak suçlarından recm yani taşlanarak öldürülme cezasına çarptırılmıştı. Uluslararası toplumun yoğun baskısıyla bu ceza geçen yıl idama çevrilmişti. Son olarak İran Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’e bir mektup göndererek Aştiyani’nin idam cezasının 10 yıl hapse çevrildiğini bildirdi.

8 SAATTE BİR KİŞİ İDAM EDİLİYOR

43 yaşındaki Aştiyani’nin ölen eşinin ailesi kendisini affettiği için cezanın hapse çevrildiği belirtildi. İran’da son üç haftada 47 kişi idam edildi. Bu her 8 saatte bir kişinin idam edildiği anlamına geliyor. İdam edilenler arasında PKK’nın İran’daki kolu PJAK’a üye bir kişi de var. İnsan haklar örgütleri, İran’ın idamlara hız vermesine tepki gösteriyor.

internethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme