Dünya Hali

‘İpek Böceği’ Türkiye’nin Gururu Oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ”İpek Böceği”nin, İstanbul’da düzenlenen ”Eurasia Rail Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı”nda ilgi odağı haline geldiği bildirildi. Bursa Büyükşehir..

‘İpek Böceği’ Türkiye’nin Gururu Oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ”İpek Böceği”nin, İstanbul’da düzenlenen ”Eurasia Rail Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı”nda ilgi odağı haline geldiği bildirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Eurasia Rail 2012 Fuarı, 8-10 Mart arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) gerçekleştirildi.

20 ülkeden 200 firmanın katıldığı fuarı gezen ve bilgi alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ”İpek Böceği” modelli tramvayın standını inceledi.

Altepe, ”İpek Böceği’nin Türkiye’nin ilk yerli markası ve tüm organlarıyla yüzde 100 Türk yapımı olduğunu” ifade ederek, bu ürünün üretilmesiyle Türk sanayicilerine ayrı bir güven geldiğini bildirdi.

Raylı sistemler üretiminde dünyada, 15 yıllık bir projeksiyonda bir trilyon dolarlık pazar bulunduğunu vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

”Bizler de belediyeler olarak büyük miktardaki kaynaklarımızı bu araçlara sarf ediyoruz. Sadece bir vagona 8 milyon lira para ödüyoruz. Toplamda bir tren 32 milyon liraya mal oluyor. Bu kaynaklar Türkiye’de kalsın istiyoruz. Artık, alan değil satan olalım. Bursa’da üretilen bu araç Türk sanayisinde çığır açmış oldu. Türkiye, artık taşeron değil, marka üreten bir ülke olacak ve bu şekilde de gelişme sağlayacağız.”

Altepe, ”İpek Böceği”nin üretimi dolayısıyla ilgili firmaya ve emeği geçenlere teşekkür ederek, şöyle konuştu:

”Bursa olarak yüzümüz güldü. Normal şartlarda 5-6 yılda yapılabilecek bir işi 2 yılda gerçekleştirdik. Üstelik beklenenin çok üzerinde bir kalite sağlandı. O da burada zaten görülüyor ve gören herkes takdir ediyor. Hedefimiz bunu yakalamaktı ve başardığımız için Bursa olarak gururluyuz.”

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL