Dünya Hali

İngiltere Press Tv’nin Lisansını İptal Etti

Ülkedeki yayıncılık ve telekomünikasyon denetleme kurumu Ofcom, geçen ay Press TV’ye 100 bin sterlin para cezası vermişti. Ofcom bu cezayı Press TV’ye, 2009 yılında ABD dergisi Newsweek için çalışan İranlı..

İngiltere Press Tv’nin Lisansını İptal Etti

Ülkedeki yayıncılık ve telekomünikasyon denetleme kurumu Ofcom, geçen ay Press TV’ye 100 bin sterlin para cezası vermişti. Ofcom bu cezayı Press TV’ye, 2009 yılında ABD dergisi Newsweek için çalışan İranlı gazeteci Maziar Bahari ile gözaltındayken yapılan röportajı yayınlaması nedeniyle vermişti.

Press TV’nin verilen para cezasını ödemediği gerekçesiyle lisansının bugün iptal edildiği açıklandı. Ofcom açıklamasında, "Press TV’nin cezayı ödemek istemediği ve ödeyemediği gerekçesiyle lisansının iptal edilmesine karar verildi" denildi.

Ofcom ayrıca BSkyB dijital uydu kanal sisteminden, 515’inci kanalından yayın yapan Press TV’yi çıkarmasını istedi. Press TV’nin yarına kadar BSkyB uydu sisteminden çıkarılması bekleniyor.

Press TV’ye bazı İngiliz siyasetçileri de destek veriyordu. Savaş karşıtı ve Filistin yanlısı görüşleriyle bilinen eski milletvekili George Galloway televizyon kanalında programlar yapıyordu.

İngiliz basını, Press TV’nin lisansının iptal edilmesini İngiltere ile İran arasındaki gergin ilişkilere bağlıyor. İki ülke ilişkileri, İngiltere’nin İran’a yönelik yaptırımlarını artırma kararıyla ve İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliğine geçen Kasım ayında yapılan saldırıyla kopma noktasına gelmişti. İki ülke karşılıklı olarak büyükelçiliklerini kapatmış ve ilişkiler en alt düzeye indirilmişti.

İngilizce olarak 24 saat yayın yapan Press TV haber kanalının merkezi Tahran’da ancak Londra’da da ofisi ve çok sayıda muhabiri bulunuyor.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL