İngilizler Hiç Dürüst Değil!

Dünya Hali
İngiltere’deki Essex Üniversitesi’nden araştırmacılar, yolda bulunan parayı "cebe atmak", eşini aldatmak ya da eşine yalan söylemek, yere çöp atmak, toplu taşıma araçlarına bilet...
EMOJİLE

İngiltere’deki Essex Üniversitesi’nden araştırmacılar, yolda bulunan parayı "cebe atmak", eşini aldatmak ya da eşine yalan söylemek, yere çöp atmak, toplu taşıma araçlarına biletsiz binmek gibi 10 davranış biçimine nasıl baktıklarını inceledi.
 
10 yıl önce yapılan araştırmada eşini aldatmak ya da ona yalan söylemenin "haklı görülemeyeceğini" söyleyenlerin oranı yüzde 70 iken bugün bu oranın yüzde 50’ye düştüğü görüldü.
 
Yolda buldukları parayı "cebe atmanın" iyi bir davranış olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 40’dan yüzde 20’ye indi.
 
Araştırmada 25 yaşın altındaki gençlerin dürüstçe olmayan davranışları, 25 yaşın üzerindekilerden daha kolay kabul ettikleri de ortaya çıktı.
 
Araştırma ayrıca kadınların erkeklerden biraz daha fazla dürüst olduğunu gösterdi.
 
İngilizlerin daha az tahammül gösterdikleri tek konu ise sosyal ödenek yolsuzluğu oldu. 2000 yılında yapılan kamuoyu yoklamasında yolsuzluğu kınayanların oranı yüzde 78 iken, bugün bu oranın yüzde 85’e çıktığı belirlendi.
 
İnternet üzerinden yapılan araştırmaya 2 binden fazla kişi katıldı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme