İnekler de Oryantal Sever!

Dünya Hali
Manisa merkeze bağlı Hamzabeyli beldesindeki Karamürsel Çiftliğinin sahibi Kaya Karamürsel (38), babası Fikret Karamürsel (63) ile birlikte 1995 yılından bu yana hayvancılıkla uğraştıklarını, çiftlikt...
EMOJİLE

Manisa merkeze bağlı Hamzabeyli beldesindeki Karamürsel Çiftliğinin sahibi Kaya Karamürsel (38), babası Fikret Karamürsel (63) ile birlikte 1995 yılından bu yana hayvancılıkla uğraştıklarını, çiftlikte 70 ineğin bulunduğunu ifade etti.

Çiftlikte çalışan görevlinin önerisi üzerine bir yıldır inekleri müzik eşliğinde sağdıklarını belirten Kaya Karamürsel, şöyle devam etti:

”Çiftlikteki çobanımız müziği çok seviyordu ve müziksiz iş yapamazdı. Hayvanlara da müziği sevdirdi. Yabancı TV kanallarını izlediğimizde, oradaki hayvanların slow müzik, Pavarotti eşliğinde sağıldıklarında verim alındığını görüyoruz. Biz de kendi çiftliğimizde ineklerden daha fazla verim için bu müzikleri dinlettik. Ancak oryantal, Roman ve oyun havası tarzı müzikte aldığımız süt verimini alamadık. Çiftliğimizde bu tür müzikler dinleterek, ineklerimize bakıyor ve sütlerini sağıyoruz. Böylece çalışanlarımız da eğlenerek işlerini yaparken, ineklerimiz daha fazla süt veriyor.”

Karamürsel, çiftlikteki ineklerin müzik çaldığı sürece oldukları yerde sağa-sola sallandıklarını veya kuyruklarını hareket ettirerek, ezgilere eşlik ettiklerini, ancak müzik dinlettikleri CD’nin bozulduğu gün, sütte 50 litre verim kaybı meydana geldiğini söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme