İluh Deresi Simsiyah Aktı!

Dünya Hali
 İluh Deresi’nde petrol aktığı duyumunu alan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa, soluğu dere başında aldı. 19 Mayıs Mahalle Muhtarı Mehmet Kolkaldıran ve İluh Mahalle M...
EMOJİLE

 İluh Deresi’nde petrol aktığı duyumunu alan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa, soluğu dere başında aldı. 19 Mayıs Mahalle Muhtarı Mehmet Kolkaldıran ve İluh Mahalle Muhtarı Mehmet Bars ile birlikte dere boyunca petrol kirliliğini yerinde gözlemleyen Argünağa, Valilik makamı, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, BASKİ Müdürü ve basını bilgilendirdi.

Muhtarlar Bars ve Kolkaldıran’dan aldıkları bilgi üzerine İluh Deresi’ndeki kirliliği yerinde belgelediklerini belirten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa, “Dicle Nehri ve ekosistemi için felaket anlamına gelen petrol kirliliğine seyirci kalmayacağız. Valilik ve belediye makamlarını anında gelişmeden haberdar ettik. Derenin simsiyah akması tek kelimeyle endişe vericiydi. Sayısız mahalle sakini, 1 Şubat gecesinden itibaren derenin simsiyah aktığını ifade ettiler. Vahim gelişmeyi Batman Kent Konseyi gündemine de taşıyacağız.” dedi.

TPAO Bölge Müdürü Sayın Süleyman Çalık’ın kendisini telefonla arayıp sorunun yakıt deposundaki teknik kaza sonucu yaşandığını ifade ettiğini belirten Argünağa şunları ifade etti: “Sayın Çalık, dereyi temizleme ve arıtma için proje hazırladıklarını belirtti ve söz konusu depoyu görmemizi de sağladı. Geçmiş yıllarda petrol kirliliğini kimse üstlenmezdi. Bu kez inkarla karşılaşmadık, bunu da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ancak Sayın Çalık’tan gelişme ile ilgili resmi yazılı bir açıklama bekliyoruz. Batman kamuoyuna hangi nevi petrolün dereye aktığı konusunda bilgi vermesini talep ediyoruz. İluh Deresi’nin kalıcı ıslahı için çabalarımız sürecektir.”

Bu arada İluh Mahalle Muhtarı Mehmet Bars ve 19 Mayıs Mahalle Muhtarı Mehmet Kolkaldıran da petrol kirliliğine tepki göstererek, derenin bir daha kirliliğe maruz kalmaması için acil önlem çağrısında bulundular.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme