İklim Değişikliği 140 Bin Can Aldı

Dünya Hali
DSÖ Avrupa Ofisi Bölge Danışmanı Dr. Bettina Menne, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Ofisi Bölge Danışmanı Dr. Bettina Menne, 1970’den bu yana dünya genelinde ikli...
EMOJİLE

DSÖ Avrupa Ofisi Bölge Danışmanı Dr. Bettina Menne, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Ofisi Bölge Danışmanı Dr. Bettina Menne, 1970’den bu yana dünya genelinde iklim değişikliği yüzünden her yıl 140 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ve DSÖ tarafından düzenlenen İklim Değişikliğinin Sağlık Üzerindeki Etkileri Çalıştayı, Ankara Plaza Oteli‘nde başladı.

Çalıştayın açılışında konuşan Menne, dünya genelinde sıcaklıkların arttığını, deniz seviyelerinin yükseldiğini ve buzulların erimeye başladığını belirtti. İklim değişikliğinin insan sağlığını doğrudan etkilediğini söyleyen Menne, ”1970’den bu yana dünya genelinde iklim değişikliği nedeniyle her yıl 140 bin insan hayatını kaybediyor” dedi.

İklim değişikliğinin insanları hava, su ve gıda konularında etkileyeceğine dikkati çeken Menne, iklim değişikliğinin etkilerinin Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında yoğun olarak hissedileceğini belirtti.

Isı dalgalanmaları nedeniyle 2003’te 12 Avrupa ülkesinde 70 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Menne, son dönemde taşkınların arttığını, bu konuda önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığı İklim Değişikliği Dairesi Başkanı Fulya Somunkıranoğlu da Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda önemli çalışmalar yaptığını belirtti.

İklim değişikliğinin sosyal ve ekonomik etkisinin de olduğunu bildiren Somunkıranoğlu, iklim değişikliğinden tüm ülkelerin etkileneceğini söyledi. İklim değişikliği sürecinin Türkiye’nin lehine çevrilmesi için daha aktif çalışılması gerektiğine işaret eden Somunkıranoğlu, iklim değişikliği konusuna daha fazla kaynak ayrılması, bu konuda daha fazla çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, ekibiyle ”Türkiye’deki İklim Değişikliğinin Sağlık Etkisinin Değerlendirilmesi” konusunda rapor hazırladıklarını belirtti. Bu raporun hazırlanmasında veri konusunda bazı sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Ergönül, raporu bazı makale ve kaynaklardan aldıkları bilgiler doğrultusunda hazırladıklarını söyledi.

Dünyanın her yerinde sıcaklıkların yükseldiğini kaydeden Ergönül, Türkiye’deki sera gazı salımının arttığını da bildirdi. Bazı yabancı kaynaklarda 2071-2100 yıllarında Ege Bölgesindeki sıcaklıklarda 7-8 derece artış olacağı yönünde bazı bilgilerin yer aldığını belirten Ergönül, ”Türkiye’de son 10 yılda aşırı sıcak nedeniyle 14 kişi öldü. 1987’den itibaren soğuk nedeniyle ölenlerin sayısı ise 76’dır” dedi.

İklim değişikliğinin solunum yolu hastalıklarını etkilediğini belirten Ergönül, iklim değişikliğinin birçok hastalığı etkilediğini, bunlardan birçoğunun henüz Türkiye’de görülmediğini, ancak bu konuda risklerin olduğunu kaydetti.

Çalıştayın yarınki oturumlarının ardından sona ereceği belirtildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme