İki şehir birleşecek mi?

Dünya Hali
AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, gündemde yer alan Giresun-Ordu illerinin büyükşehir olmasıyla ilgili kamuoyunun karar vereceği bir girişim olacağını söyledi. Basın...
EMOJİLE

AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, gündemde yer alan Giresun-Ordu illerinin büyükşehir olmasıyla ilgili kamuoyunun karar vereceği bir girişim olacağını söyledi.

Basının bu yöndeki sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli; büyükşehir belediyelerinin ekonomik olarak güçleneceğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bize de bu tarz soru soruluyor, yani acaba Ordu-Giresun birleşerek böyle bir dinamik yapıyı ve kaynak elde edebilir mi diye? Bu kolay bir konu değil çok ciddi bir olay. Birçok şeyle tartışılması gerekir.Hatta şöyle öneriler oldu, Ordu ve Giresun birleşsin, şehir merkezi şu an havaalanının yapıldığı yer olsun.Valilik binası belediye binası orada olsun.Yine iki merkez ilçe olsun ve ismi Giresun ve Ordu olsun. Bu isimler korunsun.Ama büyükşehrin ismi farklı olsun."

Buna benzer bir takım öneriler olduğunu belirten Canikli, şunları söyledi: "Fakat bu öyle bizim verebileceğimiz bir karar değil.Ama böyle bir şey olması durumunda bakılırsa bölgenin nüfus olarak en büyük büyükşehri ve ili oluyor ve inanılmaz çok ciddi kaynaklar ortaya çıkacak diye tartışılıyor söyleniyor. Belki Giresun açısından son derece önemli.Ordu 4-5 sene sonra büyükşehri alacak.Ama bizim 4-5 sene sonra 750 bin nüfusa ulaşma şansımız yok.Fakat dediğim gibi bu konu son derece ciddi ve riskli, tehlikeli bir durum ama bu durumun tartışılmasında fayda var."

Trabzon’un büyükşehir olmasının ardından birkaç yıla kadar Ordu’nun da büyükşehir olmasıyla Giresun’un arada kalacağına dikkat çeken Canikli; sözlerini şöyle sürdürdü: "Ordu bugün 38 bin gibi bir rakamla büyükşehir olmayı kaybetti. Ama birkaç yıl içerisinde bunu telafi ederek büyükşehir olacaktır. Giresun’a baktığınızda ortada büyükşehir kaynaklarıyla beslenen illerin ortasında kalacak.Biz yine elimizden geldiğince Giresun’a gereken desteği ve kaynağı sağlarız ama büyükşehirlere aktarılan kaynak o şehrin bütün köylerine ilçelerine büyük katkı sağlayacak. Bu işe bakıldığında aslında köylerin şehirleşmesi anlamına geliyor. Coğrafi anlamda söylüyorum bu anlamda çok önemli projedir."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme