Dünya Hali

İftar Alışverişine Dikkat!

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşların iftar için gıda alışverişlerine hız verdiğini belirterek, "Vatandaşlarımız eğer iftar için alışveriş yapacaklarsa bunu iftardan sonra yapmaları gerektiği konusunda..

İftar Alışverişine Dikkat!

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşların iftar için gıda alışverişlerine hız verdiğini belirterek, "Vatandaşlarımız eğer iftar için alışveriş yapacaklarsa bunu iftardan sonra yapmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyoruz. Çünkü özellikle iftara yakın saatlerde insan bünyesi açlığın etkisiyle temel gıda maddeleri alırken, evin ihtiyacı olandan daha fazlasını almaya yöneliyor. Açlığın getirdiği bu etki nedeniyle vatandaş evine bir ekmek alacaksa 2-3 ekmek alıyor. Bu da hem vatandaşın bütçesine hem de milli ekonomiye zarar veriyor. Yenilmeyen bu gıda maddeleri maalesef çöpe atılıyor. Bu nedenle vatandaşlarımız eğer alışveriş yapacaklarsa bunu iftardan sonra yapmalı" dedi.

MUTLAKA LİSTE HAZIRLAYIN

Alışverişe çıkarken mutlaka ihtiyaç listesi hazırlanması gerektiğini dile getiren Dinç, "Eğer alışverişe çıkılmadan önce evdeki eksikler liste halinde belirlenirse, alışveriş sırasında bu büyük kolaylık olur. Hem vatandaş uzun süre ne alacağını düşünerek vakit kaybetmez, hem de ihtiyacı olanı alarak tasarruf sağlar. Liste hazırlanmadığı takdirde ise vatandaşımız, evdeki eksiğin ne olduğunu bilemiyor veya evde olan bir şeyi tekrar alıyor, ya da evde var zannederek eksik olanı almıyor" şeklinde konuştu.

PROMOSYON HER ZAMAN YARARLI OLMAYABİLİR

Özellikle alışveriş merkezleri ve büyük marketlerde Ramazan nedeniyle düzenlenen promosyon ve kampanyaların her zaman olumlu sonuçlar getirmeyeceğini de ifade eden Dinç, "Bu tür kampanyalarla satıcı sizi ihtiyacınız olmayan bir mala doğru yönlendirebilir. Bu nedenle sırf indirim ya da promosyon veriyor diye her mala yönelinmesin. İhtiyacınız olan malı alın. Sırf ucuz diye ihtiyacınız olmayanı almayın" dedi.

İHA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL