Dünya Hali

İbadete 18 Yaş Sınırı

Tacikistan Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yürürlüğe giren yasa uyarınca 18 yaşından küçükler cami, kilise ya da diğer ibadet yerlerine giremeyecek.Tacikistan’da, yeni onaylanan ailevi sorumluluk yasası kapsamında, dini okullarda eğitim görenler dışında 18..

İbadete 18 Yaş Sınırı

Tacikistan Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yürürlüğe giren yasa uyarınca 18 yaşından küçükler cami, kilise ya da diğer ibadet yerlerine giremeyecek.Tacikistan’da, yeni onaylanan ailevi sorumluluk yasası kapsamında, dini okullarda eğitim görenler dışında 18 yaşın altındakilerin cami, kilise ya da başka ibadet yerlerine girmesi yasaklandı.
 
1992’den beri iktidarda olan Cumhurbaşkanı Rahman yeni düzünlemeyle ilgili yaptığı açıklamada, dini köktenciliğin yayılmasını önlemek için sert önlemlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
 
TAKI VE DÖVME YASAK
Bugün yürürlüğe giren yasa uyarınca genç kızlar küpe dışında takı kullanamayacak. 20 yaşın altındaki kişiler dövme yaptıramayacak, gece kulüplerine gidemeyecek ve pornografi, şiddet, aşırılık ve terör içeren yayınlar izleyemeyecek ya da okuyamayacak.
 
Yasada yasakların ihlal edilmesi durumunda verilecek cezaların ne olacağı konusun ise açıkça belirtilmiyor.
 
‘DEHŞET VEREN BİR RAMAZAN HEDİYESİ’
Ülkenin önde gelen Müslüman din bilginlerinden Ekber Turaconzado konuyla ilgili "Tacikistan’ın bağımsızlığının 20’nci yıldönümünden bir ay önce ve Ramazan’da yetkililer, inananlara dehşet verici bir hediye verdiler"açıklamasını yaptı.
 
Turaconzado, "Bu yasadan çok daha önce yetkililer, halktan uzaklaşmışlar ve halkın ne istediğini anlamamaya başlamışlardı. Şimdi iktidar halka daha da yabancılaştı" diye konuştu.
 
VİCDAN HÜRRİYETİNE SAYGI ÇAĞRISI
ABD ve Avrupa Birliği daha önce Moskova destekli Tacik yönetimine vicdan hürriyetine saygı gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.
 
Eski Sovyet cumhuriyetleri içindeki en yoksul ülke olan Tacikistan’da Rahman geçen yıl, yurt dışında dini eğitim gören birçok Tacik genci ülkeye dönmeye zorlamış geçen yıl, dinsel aşırılık suçlamasıyla 158 kişi hapse atılmıştı.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL