Dünya Hali

Hz. Süleyman Camii’nin Restorasyonu Tamamlandı

Büyük İslam komutanı Halid bin Velid’in oğlu Hz. Süleyman’ın da aralarında bulunduğu 27 sahabe kabrinin yer aldığı caminin açılışını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yapması bekleniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010..

Hz. Süleyman Camii’nin Restorasyonu Tamamlandı

Büyük İslam komutanı Halid bin Velid’in oğlu Hz. Süleyman’ın da aralarında bulunduğu 27 sahabe kabrinin yer aldığı caminin açılışını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yapması bekleniyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında restorasyona tabi tutulan camide çalışmalar sona erdi. 1,5 yıldır ibadete ve ziyarete kapatılan mabetteki çalışmalar, mimarlar gözetiminde yapıldı. Nemden korumak için taşların aralarına özel yöntemle koruyucu sıvı enjekte edildi. Cami ve minarenin derz işlemi de tamamlandı. Caminin beton olan damına, bir daha akmaması için kurşun dökülecek iç duvarlarındaki sıvalar ahşapla kaplandı. Ancak caminin çevresindeki gecekondular, valilik, büyükşehir belediyesi, Sur Belediyesi ile TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında hâlâ yıkılmadı. TOKİ, gecekondu sahiplerine belediye aracılığıyla nakit para ya da Çölgüzeli bölgesinde yapılan konutları veriyor. Bazı gecekondu sahipleri evlerini boşaltırken, belediye ile özellikle para konusunda anlaşamayan mülk sahipleri ise evlerini boşaltmıyor.

Projenin bir ayağı olan İçkale’de çalışmalar devam ederken, sahabelerin yattığı caminin çevresinde çalışmalar yavaş ilerliyor. Diyarbakır’ın fethi sırasında şehit olan 27 sahabenin yan yana yattığı Hz. Süleyman Camii’nin yanındaki gecekondu ve ahırlar, aradan 3 yıl geçmesine rağmen tamamen yıkılamadı. Çok sayıda gecekondunun yıkıldığı bölgede, özellikle ziyaretçileri rahatsız eden ahırlar hâlâ ayakta.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL