HSBC’ye ‘uyuşturucu’ cezası!

Dünya Hali
Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, Amerikan Senatosu tarafından Meksika’daki uyuşturucu karteline kara para aklamakla suçlanıyor. Mahkemelik olmaması için 1,5 milyar Avro ceza ödemesi isten...
EMOJİLE

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, Amerikan Senatosu tarafından Meksika’daki uyuşturucu karteline kara para aklamakla suçlanıyor. Mahkemelik olmaması için 1,5 milyar Avro ceza ödemesi istendi.

ABD Banka Denetleme Kurumu tarafından verilen bilgiye göre İngiliz bankası HSBC, adli yetkililer tarafından Meksikalı uyuşturucu kaçakçılarına para aktarmakla suçlamnıyor,Suçlamalar arasında  İran ve Suudi Arabistan’daki bazı terör gruplarıyla para alışverişi yapması da bulıunuyor.

Hakkındaki inceleme sonucu hazırlanan raporda HSBC’nin 2007 ve 2008 yıllarında Meksika’dan ABD’ye yaklaşık 5 milyar Avro nakit para naklettiği ve bunun ancak uyuşturucu kartelinin parası olabileceği belirtildi. Ayrıca bankanın İran’la yaptırımların başlamasından sonra, yasak olmasına rağmen bazı finans ticareti yaptığı bildirildi.
İngiliz bankası, El-Kaide gibi terör gruplarıyla da para ticareti yapmakla suçlanıyor. Bankadan bu suçlamalara karşı bir itiraz gelmedi. ABD Senatosunda yazın yapılan sorgulamada ABD şubesi şefi, Amerikan denetleme kurumunun ve müşterilerinin taleblerini yerine getiremediklerinden dolayı özür dilemişti.

Amerikan yetkililerin HSBC’den mahkemelik olmaması için ‘denkleştirme bedeli’ olarak taleb ettikleri miktar bankalara verilen cezalar arasında yeni bir rekor teşkil ediyor. Taraflar arasında bugün uzlaşma sağlanırsa HSBC, ABD’ye daha fazla inceleme yapmaması için 1,5 milyar Avro ödeyecek ve kurumundaki iç kontrolü daha iyi hale getirmeyi kabul edecek.

Amerikan yetkililer Uluslar arası bankalar üzerindeki baskılarını artırdılar. Aynı şekilde bir diğer İngiliz bankası ‘Standard Chartered’, kendisine yapılan suçlamalar karşısında yüzlerce milyonluk bir cezayı kabul etmek zorunda kalmıştı. Bu banka da İran’la ticaret yapmakla suçlanmıştı.

dünyabültenic.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme