Hoş Geldin Azra Bebek

Dünya Hali
 48 saat sonra enkazdan çıkarılan Azra, hava ambulansıyla Ankara’ya gönderildi. Dünya medyası, bu inanılmaz kurtuluşu ilk haber olarak duyurdu. Bebeği iki gün boyunca kucağından bırakmadığı...
EMOJİLE

 48 saat sonra enkazdan çıkarılan Azra, hava ambulansıyla Ankara’ya gönderildi. Dünya medyası, bu inanılmaz kurtuluşu ilk haber olarak duyurdu. Bebeği iki gün boyunca kucağından bırakmadığını söyleyen anne Semiha Karaduman, "Sütüm kuruyunca bebeğimi tükürüğümle besledim." dedi.

Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 459’a ulaşırken, bölgeden umut dolu haberler de geliyor. Dün Erciş’te 6 katlı bir apartmanın enkazından 14 günlük Azra bebek sağ olarak çıkarıldı. Birkaç saat sonra minik bebeğin annesi Semiha ve babaannesi Gülsade Karaduman da kurtarıldı. Prematüre olarak 2 kilo 300 gram ağırlığında dünyaya gelen Azra, hemen kuvöze konuldu ve hava ambulansıyla Ankara’ya gönderildi. Azra’nın enkazdan çıkarılışı, dünya televizyonlarında ilk haber olarak duyuruldu. Minik bebeğe ilk ulaşan Kadir Direk, bugüne kadar yaptığı aramalarda 60’a yakın ceset çıkardığını belirterek, "Canlı olarak çıkardığım ilk kişi Azra bebek oldu." dedi. Enkaz altında kaldıkları iki gün boyunca bebeği kucağından bırakmadığını belirten anne Semiha Karaduman, ilk gün Azra’yı emzirdiğini dile getirerek, "Enkaz altında hiçbir şey yiyemediğimiz için sütüm de kurudu. Sütüm kuruyunca bebeğimi tükürüğümle besledim.” dedi.
 
Sivas’ta yaşayan Semiha-Sinan Karaduman çifti, doğum için, çocuk doktoru olan babaları Ahmet Karaduman’ın yanına Erciş’e gelmişti. Minik Azra, normal zamanından bir ay önce Van’da dünyaya gözlerini açtı. Düşük kilosuna rağmen ciddi bir sağlık problemi yoktu. Aile, bir süre daha Erciş’te kalmaya karar verdi. Ancak pazar günü depreme yakalandılar. Dede Ahmet Karaduman, sarsıntı sırasında bir kolona tutundu, gözlerini açtığında ise kendini dışarıda buldu. Ancak torunu Azra, gelini Semiha, oğlu Sinan ve eşi Gülsade Karaduman, 1. kattaki evin enkazında kalmıştı.
 
Depremin en şiddetli hissedildiği Erciş’te A Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki binanın enkazından yükselen bebek sesi, Sivil Savunma ekiplerini heyecanlandırdığı kadar, büyük bir mutluluk yaşamalarına sebep oldu. Enkazda sürdürdüğü çalışmalar ikinci güne giren ekipler, saat 16.00 sularında ‘Azra bebeği’ enkazdan sağ olarak kurtardı. Kadın sivil savunma görevlisinin kucağında ambulansa taşınan ‘Azra bebek’ için tüm ekipler seferber oldu. Minik Azra, önce Erciş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada kuvöze konulan Azra, daha sonra helikopterle Van Ferit Melen Havaalanı’na ulaştırıldı. Azra bebeğin kurtarılmasından kısa süre sonra annesi Semiha Karaduman da, enkazdan yaralı kurtarılarak tedavi altına alındı ve helikopterle Van’a getirildi. Sağlık Bakanlığı’na ait ‘hava ambulans uçağa’ alınan anne ve bebeği, saat 18.00’de Van’dan Ankara’ya hareket etti.
 
Enkaz altında yaşadığı ‘umut dolu’ saatleri anlatan Semiha Karaduman, 2 yıl önce evlendiği eşi ile Sivas’ta yaşadığını ve depremden yaklaşık bir ay önce Erciş ilçesinde oturan kayınpederi ve kayınvalidesini ziyarete gittiklerini söyledi. Erciş’e geldiklerinde doğumun yakın olduğunu anlatan Karaduman, doktorların ’29 Ekim’de doğacak’ dediği bebeğinin, erken doğumla 10 Ekim’de dünyaya geldiğini ifade ederek, bebeğe "Azra” adını verdiklerini anlattı.
 
Deprem olduğu sırada ‘Azra’nın kucağında olduğunu ve bu şekilde enkaz altında kaldıklarını belirten Karaduman, "Azra”yı enkaz altında kaldığı 2 gün boyunca kucağından bırakmadığını, kayınvalidesi Gülsade Karaduman ile hayatta kalmasını sağlamak için büyük mücadele verdiğini söyledi. Semiha Karaduman, enkaz altında bulundukları ilk gün Azra’yı emzirdiğini ve sütü ile beslediğini dile getirerek, "Enkaz altında hiçbir şey yiyemediğimiz için sütüm de kurudu. Sütüm kuruyunca bebeğimi tükürüğümle besledim. Çünkü açtı ve ateşi çıkmıştı. Biz açlığa dayanabiliyorduk, fakat onun öyle bir durumu yoktu. Bundan dolayı da onu tükürüğümle hayatta tutmaya çalıştım. Susuzluktan iyice kırılmıştık ve aklıma tek gelen şey su içmek ve mandalina yiyebilmekti. Kurtulacağımızdan ümidi kestiğimiz anda küçük bir delikten ışık gördüm ve ışığın geldiği delik büyüdükçe artık kurtulacağımız yönünde umudum arttı. Güneşi gördüğüm andan itibaren de Allah’a şükürler ettim." dedi.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme