Hitler’in ‘Olimpiyat Kitabı’ İstanbul’da

Dünya Hali
Hitler’in yönetmeni Leni Riefenstahl’ın fotoğraflarından oluşturulan ve Emin Barın tarafından ciltlenen ‘Olimpiyat Kitabı’ ilk kez Türkiye’de.Emin Barın (solda), ünlü Alm...
EMOJİLE

Hitler’in yönetmeni Leni Riefenstahl’ın fotoğraflarından oluşturulan ve Emin Barın tarafından ciltlenen ‘Olimpiyat Kitabı’ ilk kez Türkiye’de.Emin Barın (solda), ünlü Alman kitap tasarımcısı Otto Dorfner (ortada) kitap üzerinde çalışıyor.

Nazi iktidarını anlatan ‘İradenin Zaferi’ filmi nedeniyle ‘Hitler’in yönetmeni’ olarak anılan Leni Riefenstahl’ın fotoğraflarından oluşan ‘Olimpiyat Kitabı’ İstanbul ’da sergilenecek.  29 Kasım–8 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan ‘Uluslararası Cilt Sanatı Buluşması’ geleneksel tekniklerle yapılmış kitap ciltlerinin sergilendiği etkinliklere de sahne olacak. Sergilenecek eserlerin en ilginci ise ‘Koleksiyon Eserler Sergisi’ bölümünde yer alan Türk sanatçı Emin Barın’ın, Hitler Almanyası’nda yaptığı ‘Olimpiyat Kitabı.’ Barın eseri Almanya’da bulunduğu yıllarda Otto Dorfner Enstitüsü’nde yaptı. Barın’ın bu ülkede aldığı eğitimin ardından özel bir cilt tasarımı gerçekleştirdiği kitap 1938 yılında Hamburg Kitap Sergisi’nde birincilik ödülü kazanmıştı. Kitapta 1936 Berlin Olimpiyatları’na ait fotoğraflar yer alıyor.

Kitaptaki fotoğrafların tamamını, Adolf Hitler ’in sansasyonel sinema yönetmeni ve fotoğrafçısı Leni Riefenstahl tarafından çekilmiş, ‘Koleksiyon Eserler Sergisi’nde, Emin Barın’ın eserlerinin yanı sıra, Portekiz’deki Gulbekian Müzesi’ndeki çalışmaları ile dünya çapında tanınan cilt sanatçısı İslam Seçen ile Sacit Okyay, Sami Okyay, Muhsin Demironat ve Bahaettin Tokatlıoğlu gibi ustaların eserleri de yer alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi , Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından düzenlenen sergi 29 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında CRR Sergi Salonu’nda gezilebilecek. Meraklılar, www.sanatbulusmalari.com’dan ayrıntılı bilgi edinebilir.
 

Radikal

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme