Hırsından Kudurdu!

Dünya Hali
Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu’nun sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılmasına yönelik tasarı hakkında verdiği karar, yasanın mimari olan Fransız milletvekili Va...
EMOJİLE

Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu’nun sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılmasına yönelik tasarı hakkında verdiği karar, yasanın mimari olan Fransız milletvekili Valeri Boyer’i kızdırdı. Boyer, Fransa Senatosu’nun 23 Ocak’ta önüne gelmesi beklenen yasa için Sosyalist Parti’yi yeterince mücadele etmemekle suçladı.
 
Yasayı değerlendirmek için Senato’da oluşturulan komisyon, yasanın görüşülmemesi yönünde karar vermişti. Bu yüzden komisyon, tasarının mimarı Boyer’in eleştirilerine hedef oldu. Sosyalistlerin çoğunlukta olduğu komisyonun verdiği kararı değerlendiren Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) Marsilya milletvekili "Bana göre sosyalist parti yeterince mücadele göstermedi" diye konuştu.
 
Komisyondan çıkan kararın kendisi için sürpriz olduğunu söyleyen Valerie Boyer bütün partilerin daha önce tasarı üzerinde anlaştıklarını hatırlatarak, "(Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy daha önce bu konu hakkındaki düşüncelerini açıklamıştı. Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı da tasarının geçmesi için söz vermişti. Şimdi çıkan duruma bir anlam veremiyorum. Nasıl olur da Sosyalistler bu yasanın düşmesi için çalışırlar" diye konuştu.
 
Tasarının Senato’dan geçmemesi yönünde yoğun baskı olduğunu belirten milletvekili, geri dönüşün durumu çok daha vahim hale getireceğini belirtti.
 
UMP senatörlerinin tasarıya verecekleri oylarda özgür olduklarını belirten Boyer, "Ancak grup disiplinini de göz ardı etmemeleri gerekir" diye konuştu. Tasarının mimarı, UMP Senato Gurup Başkanı Jean Claude Gaudin’e de büyük güven duyduğunu belirterek "Grup başkanının atacağı adımdan hiçbir şüphe duymuyorum" açıklamasında bulundu.
 
Dün toplanan Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu soykırım iddialarının inkarını suç sayan tasarının senato gündemine gelmemesi yönünde görüş bildirmişti

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi