Dünya Hali

Hilton Mardin’de Hizmete Açılıyor

Tarihi kentin yeni yerleşim merkezinde yer alan Hilton Garden Inn Mardin de Mezopotamya Ovası’na hakim bir tepede açılmaya hazırlanıyor. Kosifler firmasının yatırımında Hilton’un işletmesinde açılışı yapılacak Hilton Garden Inn, Türkiye’de..

Hilton Mardin’de Hizmete Açılıyor

Tarihi kentin yeni yerleşim merkezinde yer alan Hilton Garden Inn Mardin de Mezopotamya Ovası’na hakim bir tepede açılmaya hazırlanıyor. Kosifler firmasının yatırımında Hilton’un işletmesinde açılışı yapılacak Hilton Garden Inn, Türkiye’de giderek büyüyen portföyüne Mardin’de yeni bir halka ekliyor. Sadece geçen sene bir milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiği Mardin’de yerli ve yabancı turistler, konaklama sıkıntısı yüzünden günü birlik turlar düzenleyerek komşu illerde konaklamak zorunda kalıyorlardı. Üç yıl önce başlatılan yatırım hamlesi ile tarihi kent, turizm yatırımcılarının gözdesi olmuş ve aralarında Hilton ve 5 yıldızlı otellerin de olduğu 10’a yakın otelin inşaatına başlanmıştı. Mardin’de bugün itibarı ile 12’si turizm ve 13’ü de belediye belgeli olmak üzere toplam 25 otel yer alıyor, çok sayıda butik otel ile pansiyon bulunuyor. Bu konaklama merkezlerinde bine yakın kişi istihdam edilirken, tüm turizm sektöründe istihdama kavuşanların sayısı ise binleri aşıyor. 2001 yılında il genelinde 500 olan yatak kapasitesi bu sezon 3 bin 700’e ulaşacak. Yapımı süren otellerin devreye girmesiyle gelecek sezon yatak kapasitesi 4 bin 400’e ulaşacak. Ayrıca ev pansiyonculuğu da gelişiyor. Şu anda 7 vatandaş tarihi evini pansiyon olarak kullanmaya başladı. Bunun yanı sıra butik otellere de büyük ilgi var. Bundan sonraki hedef ise 50 bin yatak kapasitesi ve 5 milyon turist.

HİLTON MARDİN’E DEĞER KATACAK

Son yıllarda yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi kent Mardin’e yapılan Hilton Otel’nin açılışı yıl sonunda yapılacak. Yaklaşık maliyeti 20 milyon doları bulan otel için görkemli bir açılış töreni planlanıyor. Mezopotamya Ovası’na hakim tarihi kent manzaralı bir noktada inşa edilen otel için 2012 yılı için rezervasyonlar alınmaya başladı. Otel, 5’i süit olmak üzere 162 odalı, 324 yatak kapasiteli, 7 katlı otelde 75 kişi istihdam edilecek.
İki ay sonra açılışı yapılacak Hilton Garden Inn Otel Genel Müdürü Murat Yetişgen, "Yeni Hilton Garden Inn Mardin otelimizde konuklarımızı ağırlamayı dört gözle bekliyoruz. Konuklarımız, dünyaca ünlü Hilton Garden Inn markasının tüm özellikleriyle birlikte Türk misafirperverliğinin de en iyi örneklerini yaşayacaklar. Türkiye’deki dördüncü Hilton Garden Inn otelimizi Mardin’e kazandırmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Otelimizi ziyaret edecek konuklarımız hem bu canlı tarihi şehri görmüş hem de iş ve turistik amaçlarla gelen ziyaretçilerimize hizmet sunan markamız Hilton Garden Inn’in deneyimini yaşamış olacaklar." dedi.
Yetişgen, 2 yıllık süre içinde inşaatı bitirilerek hizmete açılacak Hilton Oteli sayesinde Mardin’deki hizmet kalitesinde de bir artış olacağını düşündüğünü söyledi. Mardin’deki potansiyelin farkında olduklarını anlatan Yetişgen, yabancı dil bilen kalifiyeli personel sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, "Mardin’e katkımız olsun diye yöre insanını istihdam etmek istediğimizden dolayı ne yazık ki yabancı dil bilen kalifiye personel bulamadık. Personel sıkıntısı yaşayınca bizler kendi personelimizi kendimiz eğitme kararı aldık. Otelimizde yetiştireceğimiz personelle birlikte 80 kişiyi istihdam etmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.
Hilton Worldwide, artık bir sembol olan Hilton İstanbul’un açıldığı 1955 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 2011 yılının başında şirket, bu yıl içerisinde 11 adet yeni tesis açarak önümüzdeki 12 ay içerisinde portföyündeki otel sayısını ikiye katlamayı planlıyor. Türkiye’de son dönemde açılan oteller arasında İstanbul Moda’daki DoubleTree by Hilton Istanbul-Moda, İstanbul’un tarihi bölgesinde kurulu DoubleTree by Hilton Istanbul-Old Town, Kütahya, Şanlıurfa ve Kapadokya’daki DoubleTree by Hilton Avanos-Kapadokya yer alıyor.

Sabah

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL