Hiçbir şeyi unutmuyor

Dünya Hali
Herhangi bir tarihte sadece ne yaptığını değil, ne yediğini, ne giydiğini, kiminle ne muhabbet ettiğini ve dahası o günün haberlerinde ne sunulduğunu, hava durumunun nasıl olduğunu bile hatırlıyor. On...
EMOJİLE

Herhangi bir tarihte sadece ne yaptığını değil, ne yediğini, ne giydiğini, kiminle ne muhabbet ettiğini ve dahası o günün haberlerinde ne sunulduğunu, hava durumunun nasıl olduğunu bile hatırlıyor.

Onun hafızasını güçlü kılan ise ‘hyperthymesia’ adlı sendrom. Yani yapılan her şeyi, her bir ayrıntıyı hatırlama, unutmama sendromu. Hayman, bu sendroma sahip olan dünyadaki 20 kişiden biri. 14 yaşına geldiğinde geriye dönük her şeyi rahatlıkla hatırlayabildiğini fark eden Hayman, "Eskiye dönük bir şeyi hatırlamak, dopdolu bir dolaptan istediğini bir anda bulmak gibi bir şey. Farkında olmadan hatıralarım kodlanıyor." diye konuşuyor.

Durham Üniversitesi İngiliz edebiyatı öğrencisi olan Hayman’a 1 Ekim 2006 tarihinde ne yaptığı sorulunca şöyle cevap veriyor:

"Günlerden pazardı. Bulutlu bir gündü. The Killers’tan ‘When You Were Young’ adlı şarkıyı dinlemiştim. Cumartesi günü mavi bir tişört giymiştim. Perşembe günü ise elektriklerimizin kesildiğini hatırlıyorum." Kendisinin de deyimiyle ‘sanki her bir tarihin karşısında resimler var gibi.’ Aurelien Hayman’ı bir dizi teste tabi tutan Hull Üniversitesi Psikoloji Bölümü başkanı Profesör Giuliana Mazzoni, "Hayman’a bazı tarihlerde neler olduğunu, hava durumunu filan sorduk. Aldığımız cevaplarla gerçek bilgileri eşleştirdik. Her şey en ince ayrıntısına kadar doğruydu." diyor. Aurelien’in ilginç hayatı bugün Channel 4 ekranlarında yayınlanacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi