Dünya Hali

Helal et, Çin’de de Standart Haline Geldi

Avrupa ülkelerinde uygulanan sistem Türkiye’de bir türlü resmiyet kazanmazken Çin genelinde uzun yıllardır sürdürülen uygulamanın genişletilmesi için hazırlıklar yapılıyor. Ülkede yaşayan milyonlarca Müslüman için Çin’in hemen her bölgesinde helal et..

Helal et, Çin’de de Standart Haline Geldi

Avrupa ülkelerinde uygulanan sistem Türkiye’de bir türlü resmiyet kazanmazken Çin genelinde uzun yıllardır sürdürülen uygulamanın genişletilmesi için hazırlıklar yapılıyor. Ülkede yaşayan milyonlarca Müslüman için Çin’in hemen her bölgesinde helal et temin edebilecek üretim ve satış tesisleri bulunuyor. Çin bu yılın başında Müslümanların şartlarını iyileştirmek için çalışmalar planlamaya başlamış ve bu konu Milli Konferans’ta da konuşulmuştu.

Çin’in güneyinden kuzeyine birçok bölgesinde helal üretim yapan ve ülke geneline satış yapan işletmeler bulunurken, bu ihtiyaç her geçen gün artıyor. Çin’de mevcut yasalara göre üniversitelerde 10’dan fazla Müslüman öğrenci olması halinde Müslümanların helal gıda ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler kurulması zorunlu. Ancak mevcut yasa, kreş ve ilkokullar gibi birçok alanda hizmet veren kurumlarda özel ihtiyaçlara cevap vermiyor. Ülkede birçok bölgede bulunan İslam cemiyetleri, helal gıda üreten ve satan tesisleri denetleyerek, bu tesislere "Helal Gıda Ürünleri Üretim ve İşletme İzin Belgesi" veriyor ve bu kuruluşlar ülke içerisinde lokantalardan marketlere kadar helal gıda ve ürün sağlıyor. Çin Din İşleri İdaresi İslam Bölümü Başkan Yardımcısı Ma Cin, sene başında İslami gıda üretim ve satışının standart hale gelmesi, İslami inanç ve geleneklere saygıyı sağlayacak yasalar üzerinde çalışıldığını söylemişti. Çin’in her şehir ve bölgesinde helal gıda ve ürün sağlayan restoranların girişinde Çince (Çing Cın) ve Arapça (helal) ibareleri bulunuyor. Ülkedeki tüm marketlerde ise helal etlerin üzerinde hangi eyaletin İslam cemiyeti tarafından verildiği belirtilen aynı şekilde Çince ve Arapça helal damgaları yer alıyor.

Ülkede halihazırda tüm etnik unsurlarla birlikte 30 milyon civarında Müslüman bulunuyor. Çin İslam Federasyonu’nun verilerine göre uluslararası piyasada 2,1 trilyon dolar civarında bir pazar bulunuyor ve Müslüman olmayan birçok ülke dahi bu pazardan pay alabilmek için fuarlara katılıyor. Çin’de helal endüstrisi ülkenin özellikle kuzeybatı, kuzeydoğu, Hınan, Guangdong eyaletleri ve Müslüman nüfusun yoğun olduğu alanlar üzerine yoğunlaşıyor ve bu bölgeler dışında tüm ülkeye helal gıda sağlıyor.

Helal Gıda Fuarı’na ilgi her geçen yıl artıyor

Ülkede Müslümanların yoğun olarak yaşadığı kuzeybatıdaki Çinghay eyaletinde ilki 2007 yılında yapılan Helal Gıda Fuarı, her geçen gün dünya genelinde muteber bir fuar olarak görülmeye başladı ve geçen yıl birçok Müslüman ülkeden katılım gördü. Çin’de her yıl yapılan ve bu yıl da 22 Temmuz’da yapılacak fuarın etkisi gittikçe artıyor. Bunlara ek olarak ülkenin kuzeyindeki Ningşia Hui (Çinli Müslümanlar) Özerk Bölgesi’nde "Helal gıda ve ürünlerin üretimi ve denetimi kurulu" toplanıp bu konuyla ilgili üretim ve denetleme, eğitim ve ürün sağlama mekanizmaları ile ilgili kurslar açma projeleri üzerine görüşmüştü. Helal gıda üretimi yapılan birçok bölge, halka gönül rahatlığıyla helal gıda yiyebileceği ürünleri sağlamanın yanı sıra helal gıda sektörünü bu bölgelerde canlandırarak eyaletlere yeni bir ekonomik ivme sağlamayı hedefliyor. Ülkede sadece Ningşia Hui Özerk Bölgesi’nde üretim ve satış yapan irili ufaklı 9 bin 126 adet helal gıda kuruluşu bulunuyor.
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL