Hava Sıcaklıkları Aratacak

Dünya Hali
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; Marmara’nın kuzey ve batı kesimleri ile Düzce, Zonguldak ve Bartı...
EMOJİLE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; Marmara’nın kuzey ve batı kesimleri ile Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak yağmur, Erzurum, Kars, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece artması bekleniyor.

Rüzgarın, ülke genelinde güney ve güneybatı yönlerden, zamanla Marmara’nın kuzeyinde kuzeyli yönlerden orta kuvvette, yer yer kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın kuzey ve batı kesimleri ile Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, heyelan, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR VE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI

Rüzgarın; ülke genelinde güney ve güneybatı yönlerden, zamanla Marmara’nın kuzeyinde kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (baca gazı zehirlenmeleri vs.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

KAR ERİMELERİ VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Ülkenin iç ve doğu bölgeleri ile yüksek kesimlerinde kar erimeleri beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, heyelan, vb.) ve Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Güneydoğu Anadolu bölgesinde güneybatılı kuvvetli rüzgar nedeniyle toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle tahmin ediliyor:

İSTANBUL:Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatılı, zamanla kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. (en düşük 10 – en yüksek 19)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor (en düşük 3 – en yüksek 17)

İZMIR: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde iç kesimleri, gece saatlerinde il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (en düşük 13 – en yüksek 18)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (en düşük 11 – en yüksek 20)

ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (en düşük 14 – en yüksek 18)

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (en düşük 7 – en yüksek 20)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı (en düşük 5 – en yüksek 4)

VAN: Parçalı ve çok bulutlu (en düşük 1 – en yüksek 8)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (en düşük 4 – en yüksek 16)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmeler göre bugün bölge hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kırklareli ile zamanla bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Trakya ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatılı, zamanla kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Hatay dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzeyinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos), zamanla kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.