Dünya Hali

Hatay’da 72. Yıl İçin 72 Metrelik Künefe

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın ana vatana katılışının 72. yıl dönümünde, 72 metre uzunluğunda künefe yapılarak Hataylılarla paylaşıldığını söyledi. Savaş, künefenin, Hatay’ın özel tatlısı olduğunu ve Antakya Ticaret Odası..

Hatay’da 72. Yıl İçin 72 Metrelik Künefe

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın ana vatana katılışının 72. yıl dönümünde, 72 metre uzunluğunda künefe yapılarak Hataylılarla paylaşıldığını söyledi.

Savaş, künefenin, Hatay’ın özel tatlısı olduğunu ve Antakya Ticaret Odası (ATSO) tarafından patent alınarak tescilinin yapıldığını belirtti.

Tel kadayıf, tereyağı, tuzsuz keçi peyniri ve şekerin karışımıyla künefenin yapıldığını belirten Savaş, şöyle devam etti:

”Bugün hazırlanan 72 metre uzunluğundaki künefemizi hemşehrilerimiz ve misafirlerimizle paylaşıyoruz. Tatlı tadında bir festival yapabilmek için bu önemli. Türkiye’yi, Hatay’a hem künefe, hem de 600 civarındaki yemeğimizi yemeye davet ediyorum. Ayrıca buradaki coğrafi güzelliklerinden faydalanmalarını da bekliyoruz.”

Künefeci Mehmet Kürşat Bayraktar da, 72 metre uzunluğundaki künefe için 600 kilo kadayıf, 300 kilo peynir, 250 kilo şeker ve 100 kilo tereyağı kullanıldığını söyledi.

Bayraktar, künefeyi 14 personelle 6 saatte hazırlandığını ve 6 bin kişiye dağıtılacağını söyledi.

Konuşmalardan sonra künefeyi yapan işletmenin sahibine CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mehmet Ali Edipoğlu ve Belediye Başkanı Lütfü Savaş plaket verdi.

Daha sonra künefeye şırası dökülerek ücretsiz servis edildi.

Künefe dağıtımı esnasında izdiham da yaşandı. Güvenlik görevlilerin müdahalesiyle künefeden tüm vatandaşların yararlanması sağlandı.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL