Hakkari ve Diyarbakır’da faciadan dönüldü!

Dünya Hali
Hakkari Valilği bölücü terör örgütü mensuplarına karşı Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde devam eden operasyonlar sırasında 7 farklı noktada PKK’lılar tarafından yerleştirilmiş 400 Kilogram tuz...
EMOJİLE

Hakkari Valilği bölücü terör örgütü mensuplarına karşı Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde devam eden operasyonlar sırasında 7 farklı noktada PKK’lılar tarafından yerleştirilmiş 400 Kilogram tuzaklanmış el yapımı patlayıcı bulunduğunu açıkladı.

Hakkari Valilği, bölgedeki operasyonlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. 1 teröristin sağ olarak ele geçirildiği belirtilirken açıklamda şöyle denildi:

"İlimiz Çukurca ilçesi Işıklı ve Gezgintepe üs bölgelerine bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırı sonucunda 3 askerimiz şehit olmuş, 1 askerimiz yaralanmıştır. bölgede operasyonlar devam etmekte olup, 3 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirilmiştir.

Bölücü terör örgütü mensuplarına karşı Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde devam eden operasyonlarda arazi araması yapan birliklerce; 1 terörist sağ olarak yakalanmış, 5 adet tüfek ele geçirilmiş ve 7 farklı noktada bölücü terör örgütü mensuplarınca yerleştirilmiş toplam 400 kg tuzaklanmış el yapımı patlayıcı bulunmuştur. Hakkari’de terörü önleyici faaliyetlere hassasiyetle devam edilmektedir.

Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralımıza acil şifalar, ailelerine ve milletimize sabır dileriz . Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

DİYARBAKIR’I KANA BULAYACAKLARDI

Diyarbakır’da polise saldırı için eylem hazırlığında olan terör örgütü PKK’nın dağ kadrosundan 2 terörist ile birlikte onlara yardım ve yataklık eden 2 terör yandaşı yakalandı. Sorgusu devam eden teröristlerin, eylemde kullanacağı silah ve mühimmatı sakladıkları değerlendirilen Diyarbakır kırsalındaki bin dönümlük alan polis Özel Harekat timleri ile TEM ekipleri tarafından didik didik arandı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süredir takip ettikleri terör örgütü mensuplarına yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. İl merkezinde polise saldırı düzenlemek için örgütün dağ kadrosundan gönderilen ve Bağlar ilçesi Kuruçeşme bölgesindeki evlerde saklandıkları belirlenen 4 teröriste yönelik operasyon yapıldı. Yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleşen operasyonda, teröristlerden 2’si araçla kaçmaya çalışırken, 2’si de saklandığı evde ele geçirildi. Teröristlerin sorgusunun İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’nde devam ettiği öğrenildi.

ONLARCA ÖZEL HAREKAT POLİSİ ARAZİDE SİLAH ARADI

Teröristlerin, PKK’nın Diyarbakır kırsal yapılanması sorumlusunun talimatıyla il merkezine geldikleri ve güvenlik güçlerine yönelik ses getirecek eylemler hazırladığında oldukları belirlendi. Teröristlerin, Kulp ve Lice kırsalından araçla geldikleri ve dikkat çekmemek için yanlarında eylemlerde kullanacakları silah ve mühimmatları getirmedikleri belirtildi. Teröristlere silah ve mühimmat desteğini 2 kişinin sağladığı tespit edildi. Sorguları devam eden teröristlerin eylemde kullanacakları silahları Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi 75 Metreyolu yanındaki boş araziye saklamış olabilecekleri değerlendirildi. Bunun üzerine harekete geçen Diyarbakır polisi, bin dönümden daha geniş bir arazide silah ve mühimmat aradı. Polis özel harekat timleri, TEM ekipleri araziyi didik didik aradı. Arazide daha önce kazılmış çukurlar tek tek kontrol edildi, taş öbeklerinin dağıtılarak silah olup olmadığı kontrol edildi. Saatlerce yapılan aramanın ardından herhangi bir silah ya da mühimmata ulaşılamadı.

TERÖR ÖRGÜTÜ DİYARBAKIR’DA KANLI EYLEMLERİN PEŞİNDE

Yakalanan teröristlerin eylem talimatını terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin verdiği belirtildi. Terör örgütünün uzun süredir Diyarbakır’da eylem yapılamamasından rahatsız olduğu ve mutlaka Diyarbakır’da bir eylem yapılmasını istediği istihbarat birimleri tarafından rapor edildi. Örgüt yöneticilerinden Doktor Bahoz kod adlı Suriyeli Fehman Hüseyin’in Diyarbakır polisinin aldığı önlemler nedeniyle eylemlerin başarıya ulaşmadığı ve Diyarbakır’da mutlaka eylem yapmaları için talimat verdiği biliniyor.

SALDIRI POLİSE VATANDAŞLARLA BİR ARADA OLDUĞU ZAMAN YAPILACAKTI

Terör örgütünün yakalanan 2 elemanın polise yönelik saldırı planladığı ortaya çıktı. Örgüt mensuplarının Diyarbakır’da polis -vatandaşa dayanışmasını bozmak amacıyla, polisin vatandaşlarla bir arada olduğu bir zamanda yapmayı planladıkları ortaya çıktı. Örgütün bu şekilde vatandaşların da zarar görerek polisten uzak durmalarını sağlamaya çalıştığı değerlendiriliyor. Terör örgütünün daha önce de Diyarbakır’da esnaflarla oturup çay içen polis memurlarına yönelik 3 saldırı düzenlemiş ve farklı saldırılarda 3 polis memuru şehit olmuştu.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme