Hacivat’ı Robin Hood Sandılar

Dünya Hali
Almanya’da yaşayan Türk çocuklarına yönelik 23 Nisan şenliği Leverkusen şehrinde gerçekleştirildi. Şenlik kapsamında Hacivat-Karagöz, Âşık-Maşuk, sema, ney gibi Türk kültürüne dair birçok ...
EMOJİLE

Almanya’da yaşayan Türk çocuklarına yönelik 23 Nisan şenliği Leverkusen şehrinde gerçekleştirildi. Şenlik kapsamında Hacivat-Karagöz, Âşık-Maşuk, sema, ney gibi Türk kültürüne dair birçok değer, Türkiye’den gelen Tiyatro Külliyen ekibi tarafından çocuk ve yetişkin oyunları ile sahneye taşındı. Hacivat ve Karagöz’ün Çocuklarla yaptığı interaktif oyunlarda çocukların verdiği cevaplar izleyenleri hem güldürdü hem düşündürdü. Mimar Sinan, Nasreddin Hoca, Mevlana gibi Türk büyüklerinin kim olduğu sorularına cevap alamayan Hacivat, “Peki ben kimim” diye sorunca çocukların büyük bir kısmı Robin Hood cevabını verdi.

4. NESİL KENDİ KÜLTÜRÜNÜ UNUTTU

Türk ve Alman yetkililerinin katıldığı şenlikte Leverkusen Uyum Meclisi Başkanı Serkan Kaygısız, Almanya’da yetişen yeni neslin geçmişinden, Türk kültüründen kopmamaları için bu tarz etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Etkinliği izleyenlerden Hıristiyan Demokrat Partisi Millet Vekili Rudiger Scholz ise, 4. Neslin Almanya’ya adapte oluğunu fakat kendi kültürünü unuttuğunu hatırlattı. Trt Çocuk kanalının da destek verdiği etkinlik, yapılan yarışmalar ve tiyatro gösterileriyle son buldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme